Vláda v pondělí schválila přísnější opatření, které nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) představil o víkendu. Venku i uvnitř se lidé smějí potkávat nanejvýš ve dvou. Policisté však nyní uvedli, že podle pandemického zákona nemohou regulovat a omezovat volný pohyb osob. Podle nich se mimořádné opatření váže pouze k hromadným akcím. Setkávání lidí proto nebudou kontrolovat.

Téměř po půl roce v pondělí v Česku skončil nouzový stav. Přestal tak například platit zákaz cestování mezi okresy či omezení nočního vycházení. Většina protiepidemických opatření však i nadále trvá a řídí se pandemickým zákonem. Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chtěl původně povolit také setkávání až dvaceti lidí venku a deseti ve vnitřních prostorách. Do neděle se totiž mohly shromažďovat pouze dvě osoby. 

Nový šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger však s rozhodnutím svého předchůdce nesouhlasil. Hned v sobotu oznámil, že vládě navrhne, aby se nadále mohli setkávat nanejvýš dva lidé jako doposud. Opatření pak kabinet Andreje Babiše (ANO) na svém pondělním jednání schválil. 

„Opatření bylo schváleno. V současné době, kdy epidemiologická situace ještě není úplně optimální, bylo potřeba se nad tím zamyslet a preferovat možnost, aby se děti opravdu do škol vrátily a aby tam také mohly delší dobu zůstat a aby se rotační systém zase nemusel rušit, prohlásil Arenberger na tiskové konferenci.

Policie má však na omezení setkávání jiný názor.Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt,“ informovali policisté na twitteru.

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví podle nich nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob ani jejich počet. „Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem, doplnili.