Vánoce jsou sice už téměř u konce, v nejedné domácnosti nepochybně pořád zní vánoční písničky. Mezi takové stoprocentně patří také skladba The Most Wonderful Time of the Year od amerického zpěváka Andyho Williamse.

Kromě veselých zvonečků a pronikavého hlubokého hlasu již zesnulého zpěváka Williamse se však v písničce skrývá něco zvláštního. Při jejím poslouchání jste si toho možná doteď nevšimli.

„There’ll be scary ghost stories and tales of the glories. Of Christmases long, long ago,“ zazní v jedné části skladby. Pokud text přeložíme do češtiny, zpívá se v něm: „Bude tady děsivý strašidelný příběh a příběhy o slávě Vánoc před dávnými, dávnými časy“.

Na to, že jde o jedno z nejhezčího období roku, zní tato část písničky minimálně podivně. Web Nerdist se proto na skladbu podíval trochu blíže a odhalil pořádně mrazivé informace. Jedná se totiž o odkaz na dávnou anglickou tradici. Ta spočívala v tom, že si lidé o Vánocích vyprávěli strašidelné příběhy.

Vše začalo počátkem 20. století, kdy spisovatel Montague Rhodes James vytvořil několik duchařských příběhů. Čtenáři si je oblíbili natolik, že musely být v průběhu následujících let publikovány ještě několikrát. Hlavními postavami povídek byli obvykle vzdělaní lidé, kteří se potkávali s nadpřirozenými bytostmi.

Duchové v jeho příbězích byli však pořádně zlomyslní až krutí. Pro velkou popularitu byly povídky v 70. letech dokonce zfilmovány. Práva v té době začala tradice vysílání strašidelných filmů na Vánoce. Zvyk ve Velké Británii přetrvává dodnes, výjimkou není ani tento rok.