Zaměstnanci České pošty si od dubna přilepší, mzdy nejvíce porostou poštovním doručovatelům. Ti dostanou přidáno průměrně o 1500 korun hrubého měsíčně, v únoru na ně čeká ještě mimořádná odměna.

Mzdy vrostou zaměstnancům státního podniku od dubna v průměru o pět procent, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá. „Vloni vzrostly platy řadových zaměstnanců pošty o 10 %. Letos v průměru o dalších 5 %. Pokud má být pošta konkurenceschopná, nemohou v ní lidé dřít za almužnu,“ prohlásil ve středu 26. února.

Nejvíce vzroste mzda listovním doručovatelům, kteří přechází na nový systém dvourychlostního doručování, a to průměrně o 1500 Kč. Ostatním zaměstnancům v průměru o 1000 Kč. „Pokud bychom mzdy nezvýšili, pošťáci by nebyli oceněni za svou práci. Přitom personální stabilizace je pro současnou transformaci podniku klíčová,“ dodal ministr vnitra.

Doručovatelé si tak namísto dnešních 21 188 korun hrubého měsíčně vydělají 22 688 korun. Pracovníkům u přepážek pak mzda vzroste z 25 548 korun na 26 548 korun. Pošťáci se mohou těšit také na mimořádnou únorovou prémii. Ta bude minimálně 1500 korun, v průměru pak 1760 korun. Mzdy našich zaměstnanců považuji za nedůstojné především v době, kdy ekonomika roste. Nabízíme sice našim zaměstnancům různé benefity, ale to nestačí. Proto je navýšení mezd nutné,“ vysvětlil generální ředitel České pošty Roman Knap.

Růst mezd je součástí strategie transformace státního podniku i finančního plánu. Podle něj by měla být pošta opět v zisku v příštím roce. Letošní ztráta bude podle podniku nižší, než se předpokládalo. Navýšení mezd bude pošta částečně financovat z provozních úspor,“ doplnil mluvčí Matyáš Vitík.