Nově zvolený prezident Petr Pavel se krátce po svém zvolení vyjádřil, že nechce portrét na poštovních známkách. Po naléhání části veřejnosti však svůj postoj změnil a připustil alespoň limitovanou edici známek. V talk show 7 pádů Honzy Dědka na televizi Prima nyní prozradil, jak by mohly vypadat, kdyby záleželo na něm. Pavel zároveň přiznal, že názor na poštovní známky přehodnotil na základě jedné SMS zprávy. 

Představa podobizny na poštovní známce se prý nelíbila především jeho manželce a budoucí první dámě Evě. „Mě by vůbec nenapadlo, že to bude téma, které bude lidi zajímat. Ale když jsem slyšel těch ohlasů a různých volání na sociálních sítích, když jsem tam četl vzkazy od některých dam, moje žena se k tomu celkem nepřekvapivě postavila velmi kategoricky. A tak jsem řekl: Máš pravdu, žádné známky nebudou,“ řekl Pavel a poukázal na skutečnost, že by byl na poštovních známkách olizován. „I když dneska už jsou i ty samolepicí,“ dodal nově zvolený prezident pobaveně.

Ženou ovlivněný postoj vůči vlastním poštovním známkám prý přehodnotil až na základě jedné SMS zprávy. „Dostala mě jedna SMS, kterou jsem dostal. Jak pípla, žena to zkontrolovala, zjistila, že je to bezpečné, že je od chlapa. Říkala: Píše ti nějaký Bartoš. Zjistil jsem, že to je Ivan Bartoš. Napsal mi, že to nemůžu udělat sběratelům známek a že se za ně přimlouvá. Říkal jsem si, že dredům se nedá odolat, takže známky asi budou,“ slíbil Pavel v talk show, kterou televize Prima odvysílá v úterý.

Pavel však přiznal, že kdyby záleželo na něm, vypadaly by jeho poštovní známky úplně jinak, než si protokol žádá. „Já jsem si říkal, že když už, bude to jen omezená sběratelská série. Napadly mě dvě varianty – jedna na motorce v přilbě, ta se mi hodně líbí. Nebo krátce po odrazu při bungee jumpingu, jak je člověk v poloze vlaštovka. Ta se mi taky líbí, pravda, není úplně poznat, že jsem to já,“ uvažoval v rozhovoru s Honzou Dědkem budoucí prezident, který se ujme úřadu ve čtvrtek 9. března.

Česká pošta vydává prezidentské známky již od svého vzniku, tedy od roku 1993. Mluvčí státního podniku Matyáš Vitík připomněl, že se jedná o tradici, ne o zavedenou právní povinnost. „Jako první měl svou známku Tomáš Garrigue Masaryk. Jediný prezident, který svoji známku v době úřadování na Hradě naopak neměl, byl doktor Emil Hácha,“ řekl před nedávnem webu iDnes.cz mluvčí pošty.

V debatě Pavle s Honzou Dědkem došla řeč také na portrét prezidenta, který bývalo zvykem mít v každé školní učebně. To se s nástupem Pavla na Hrad nejspíše změní. „Slyšel jsem, že se o tom lidé baví, ale já tomu nejsem moc nakloněn. Zkoušel jsem si nacvičit tu polohu (imituje Zemanův portrét se sepnutýma rukama pod bradou – pozn. red.), ale moc mi to nešlo,“ vysvětlil své důvody s humorem nově zvolený prezident.