Od začátku invaze na Ukrajinu internetem kolují videa, na kterých zemědělci svými traktory odtahují ruské tanky. Jde prakticky o jediný způsob, jak mohou opuštěnou vojenskou techniku dostat ze svých polí. Nyní se dokonce objevil přesný návod, jak při tomto úkonu postupovat. Vytvořený je podle doporučení jednoho z ukrajinských zemědělců.

Video s návodem upoutalo pozornost skupiny Anonymous. Podle návodu se člověk má nejdříve ujistit, že nalezené vojenské vozidlo skutečně nepřítel opustil. Naznačovat to mají například otevřené průlezy nebo rozházené věci uvnitř.

„Seznamte se s hlavními typy vojenských vozidel abyste zjistili, zda má váš tahač dostatečný výkon pro tažení předmětného vozidla,“ zaznívá ve zveřejněném videu.

Videonávod k tažení tanku traktorem | VIDEO: YouTube

Druhou fází je pak samotný odtah. Dříve, než se zemědělec pustí do této činnosti, je podle návodu potřeba z vozidla odstranit označení, které signalizují, že jde o kousek z ruské bojové flotily. Následně může začít připevňovat lana na tažná oka.

„Po zařazení neutrálu se pásové vozidlo odtahuje téměř stejně jako kolové vozidlo. Problémy mohou způsobit pouze úzké zatáčky, protože pásy mají tendenci jet rovně,“ upozorňuje video z dílny finského kanálu Satunnaista Militärashistoria. Podle návodu je ideální, pokud bude vozidlo převezeno na dobře ukryté místo.

Některé z ruských tanků jsou už dobré tak akorát do šrotu, i přesto se z nich některé díly dají použít. Jsou totiž vybaveny kulomety. Například jedna z autodílen v Kyjevě proto našla takzvaně díru na trhu. Mechanici v ní přeměňují kulomety získané ze zničených ruských tanků a obrněných vozidel na ruční zbraně, píše web France24.