Populární seriál, ve kterém si zahrál Volodymyr Zelenskyj ještě bez prezidentských ambicí, uvidí diváci také v Česku. Měsíc po začátku ruské agrese na Ukrajině koupila vysílací práva televize Nova. Nese název Sluha národa a jak lákají upoutávky na televizi Nova, od pondělí se objevil na platformě Voyo.

Současný prezident Volodymyr Zelenskyj v komediálním seriálu ještě jako herec ztvárnil ukrajinskou hlavu státu. Příběh hledá odpověď na otázku, co se stane, když bude za prezidenta zvolen úplně obyčejný, ale zato čestný člověk.

Skromného učitele dějepisu Vasilije Petroviče Goloboroďka zachytí jeden z žáků na video, na kterém zuří nad bídnou situací v zemi. Když se záznam objeví na internetu, stane se z něj virální hit. Vasilijovo rozhořčení se zalíbí mnoha lidem a začnou proto sbírat peníze na prezidentskou kampaň. Volby Vasilij k velkému překvapení všech nakonec vyhraje a skutečně usedne v prezidentském paláci.

Seriál Sluha národa sleduje Vasilijův nový život ve funkci prezidenta. Na svých zvycích však nechce nic měnit. Chce zůstat stejný, bydlet v bytě s rodiči, na konci měsíce si půjčovat peníze od kamarádů a do práce jezdit na kole. Má to však jeden háček. Teď je jeho prací být nejmocnějším mužem v zemi.

Vasilij brzy zjistí, že stát řídí mnohem mocnější lidé a instituce, než je on sám. Semelou temné síly establishmentu čestného a skromného muže, nebo přežije boj proti korupci?

se souhlasem Kvartal 95 Studio

Ukrajiinský prezident Volodymyr Zelenskyj v seriálu Sluha národa (2015-2019) | FOTO: se souhlasem TV Nova

Sluha národa, na kterém se podílela produkční společnost Volodymyra Zelenského, v domovské Ukrajině trhal rekordy sledovanosti na obrazovkách tamní komerční televize 1+1.

Po diváckém úspěchu seriálu herec Volodymyr Zelenskyj oznámil svůj záměr kandidovat ve volbách 2019 na skutečného prezidenta Ukrajiny. Nakonec se mu podařilo porazit tehdejší hlavu státu Petra Porošenka a ujal se tak úřadu.

Jde sice o komediální seriál, důležitým způsobem však dokumentuje, odkud Zelenskyj pochází. Jeho fiktivní prezident je normální muž, který vyroste až do své role hrdinského a národem zbožňovaného lídra. Nepřipomíná vám to něco?