Hodně nebožtíků, málo kameníků. Kdo by neznal legendární hlášku z filmu Vesničko má, středisková. Proč se to říká, už pochopil europoslanec Tomáš Zdechovský, který v dalším díle Dobré práce vyrazil do kamenictví pana Miroslava Hakla v Nových Mitrovicích. Práce je to krásná, ale náročná, přiblížil své zážitky politik. 

„Je to řemeslo, které se dnes už moc neučí, mladé příliš netáhne, pořádných kameníků je jako šafránu. Proto jsem moc rád, že jsem si to mohl vyzkoušet,“ popsal Zdechovský. „Musím říct, že mě to fakt bavilo. Na této práci je skvělé, že okamžitě vidíte výsledek, což je oproti politice rozdíl,“ dodal s tím, že si při práci kameníka pročistil hlavu.

„Je to romantika jako blázen, na zahradě se pasou dva nádherní koníci, kolem pobíhají dva čtyřnozí miláčci. Idylka. Ze stodoly je penzion s odpočinkovou místností. Sem fakt musíte zajet,“ láká k návštěvě Zdechovský.

„Zjistíte, že máte u chalupy stodolu, která nemá žádnou náplň. Co tedy s tím? Rozhodli jsme se, že ve stodole uděláme v první řadě posezení pro kamarády a ve druhé řadě bydlení pro děti, kamarády a přátele,“ přiblížil pan Miroslav, který je stejně jako jeho žena Dana absolventem sochařsko-kamenické škol. 

„Potkali jsme se opět po třiceti letech od maturity a zjistili, že nám spolu život chutná. Tak jsme se pustili do díla, tedy stodoly a přetvořili ji k obrazu svému,“ prozradil pan Miroslav. „Záměrně jsme zvolili minimalistický styl a zařízení ve světlých barvách, aby malý prostor působil čistě a vzdušně. Věříme, že každý, kde tady přenocuje, nebo nějaký čas pobude, vnese do interiéru kus života a útulnosti a bude se zde cítit jako doma,“ dodal.

Miroslav Hakl patří v malé obci Nové Mitrovice na Plzeňsku ke známých postavám. Že je navíc oblíbený, dokazují výsledky nedávných komunálních voleb. Stal se totiž starostou. „Panu Haklovi děkuji, že mě vzal do učení a gratuluji mu k úspěšným volbám,“ dodal závěrem Zdechovský.