Velikáni melancholické a experimentální hudby, kteří si říkají Sigur Rós, se po neuvěřitelných 14 letech vrací do Prahy. Na emocemi nabitou koncertní show, o které se mluví jen v superlativech, se mohou fanoušci těšit 9. října v pražském O2 universu.

Islanďané se v Praze představí ve složení Jón Þór „Jónsi“ Birgisson (zpěv, kytary), Georg „Goggi“ Holm (baskytara) a Kjartan „Kjarri“ Sveinsson (klávesy). Ten se ke kapele vrací po téměř deseti letech. Samotný název uskupení je složením dvou islandských slov „vítězství“ a „růže“ a je inspirován jménem Jónsiho sestry Sigurrós, která se narodila jen několik dnů před založením kapely.

Od svého vzniku v roce 1994 kapela vydala celkem sedm alb a stala se synonymem sféricky znějícího a o melancholické melodie obohaceného post-rocku. Sami tomuto svébytnému hudebnímu stylu říkají slo-mo rock. Už jejich debutová deska (Von) z roku 1997 je unikátním experimentálním ambientním dílem. Celosvětově přitom vyšla teprve nedávno. Skutečně se totiž Sigur Rós prosadili až se svým druhým albem Ágætis byrjun (Dobrý začátek) z roku 1999.

To ale  původně vyšlo jen na Islandu, objevilo ho ale brightonské vydavatelství FatCat Records, které kapelu oslovilo a nahrávku vydalo v srpnu 2000 ve Velké Británii. Album se stalo doslova celosvětovým hitem, svůj úspěch slavilo zejména ve Spojených státech, a tak se americká vydavatelství předháněla v nabídkách. Kapela si však nakonec vybrala smlouvu s MCA Records, která ji dala největší uměleckou svobodu. V roce 2001 pak zahájila turné po severní Americe a většina vystoupení byla okamžitě vyprodána.

Sigur Rós – Hoppípolla | VIDEO: YouTube

Kapela aktuálně pracuje na novém studiovém albu, kterým chce navázat na fantastické řadové nahrávky Valtari (2012) a Kveikur (2013). Na koncertu kromě výběru z pětadvacetileté diskografie Sigur Rós zazní i naprosté novinky. Sigur Rós World Tour 2022 startuje v dubnu v Americe.