Letiště je pro mnohé z nás místem, kudy unikáme od běžného života někam, kde odložíme každodenní starosti a vrhneme se na cestu plnou dobrodružství, nebo si alespoň odpočineme někde u moře. Podobně to má i šedesátiletý Číňan Wei Jianguo, jen nikam neodcestoval. Z terminálu neodešel už přes 14 let.

Tehdy totiž odešel z domu po hádce s manželkou, která chtěla, aby přestal pít alkohol a kouřit cigarety. „Nemohu se tam vrátit, protože tam nemám žádnou svobodu,“ popsal Wei deníku China Daily v roce 2018, připomíná britský Daily Mail. „Má rodina mi řekla, že když chci zůstat, musím přestat pít a kouřit. Když to nedokážu, musím jim dát celou podporu od státu ve výši 1 000 yuanů,“ vysvětlil Wei. Musel by se tak vzdát svých zlozvyků, nebo sociální dávky ve výši asi 3,5 tisíce korun.

Terminál 2 na pekingském letišti si vybral údajně proto, že je v něm během zimy nejtepleji. Tamní personál si na jeho přítomnost za ta léta už zvykl. Říkají, že je sice někdy hlučný, ale jinak zcela neškodný.

Myšlenky, že by si našel práci, se vzdal už před lety. O tu poslední přišel, když mu bylo 40, od té doby měl problém si nějakou slušnou práci najít. Všude mu totiž říkali, že je už starý.

Weiův příběh značně připomíná jiný skutečný příběh, kterým se mimo jiné inspiroval i slavný hollywoodský režisér Steven Spielberg. Hlavní postavu ve snímku Terminál si tehdy zahrál Tom Hanks. Volnou předlohou mu byl íránský uprchlík Mehran Nasseri, který pro ztrátu dokladů a vlastní tvrdohlavosti žil na letišti Charlese de Gaulla v Paříži neuvěřitelných 18 let.

Reportáž deníku Daily Mail o Weiovi z roku 2018 | VIDEO: YouTube / Daily Mail

Neoficiálním rekordmanem je Turek Bayram Tepeli, který se na Atatürkovo letiště přestěhoval v roce 1991 z podobných důvodů jako Wei a žil tam 27 let. Letiště ale v roce 2019 pro osobní dopravu zavřeli ve prospěch nového letiště Sabina Gocken.