Připadáte si den po výplatě jako boháči, ale ke konci měsíce už obědváte jen suché rohlíky? Od výplaty k výplatě žijí v Česku tisíce lidí. Stačí přitom dodržovat pár jednoduchých pravidel a během několika měsíců budete finančně nezávislí.

Přijde vám, že ať děláte, co děláte, na účtu na konci měsíce nemáte skoro nic? A když se vám pak rozbije pračka, nemáte kam sáhnout pro rezervu? Možná ani tak nejde o to, že byste málo vydělávali, ale že neumíte s penězi správně hospodařit. Finanční web Nairametrics doporučuje dodržovat několik snadných zásad, díky kterým ušetříte.

Vyhýbejte se dluhům

Základním předpokladem pro to, abyste ušetřili, je zbytečně se nezadlužovat. Pokud totiž splácíte půjčku, znamená to, že se vám každý měsíc z příjmu ukrojí část, se kterou vůbec nemůžete počítat. O to bolestnější je pak vědomí, že jste si půjčili na něco, co vám sice přineslo chvilkové potěšení, ale finančně vás to bude trápit následujících několik měsíců, třeba půjčka na dovolenou. V případě, že už úvěr máte, snažte se ho co nejdříve splatit a zbytečně si neberte další – když na něco nemáte peníze a akutně to nepotřebujete, prostě si to nekupujte.

Rezerva na horší časy

Aby vás nevykolejily nečekané výdaje, jako je třeba porucha auta nebo lednice, je vhodné mít železnou rezervu a spořící plán. Pro lidi s nižšími příjmy to může znít komplikovaně, ale je skutečně důležitý každý měsíc odložit stranou nějakou částku, ať už jakkoli nízkou.

Abyste nebyli v pokušení peníze utratit, můžete si v bance zřídit automatické spoření. Každý měsíc vám tak z účtu odejde určitá suma peněz např. na spořicí účet a tím, že je nebudete mít ihned k dispozici, nebudete mít nutkání je utratit.

Pomoct zorientovat se ve vašich prostředcích vám může finanční kalendář. Zapište si do něj výdaje od těch nejvyšších, jako třeba plánovaná rekonstrukce, až po ty nejnižší, například nákup narozeninového dárku. Nejenže na ně nezapomenete, ale hned budete vědět, s jakou sumou můžete pro dané časové období počítat.

Mějte více příjmů

Pro člověka, který chce být v současné době finančně nezávislý, je prakticky nezbytné nespoléhat se jen na jeden příjem. Pokud totiž každý měsíc dostáváte výplatu jen z jednoho místa, její výpadek vás může dostat do hodně svízelné situace, obzvlášť pokud žijete sami a nemůžete období překlenout příjmem partnera.