Poslanci v pátek schválili zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtinu. Na peníze navíc bude mít zřejmě nárok více rodin. Změnu nyní dostane k posouzení ještě senát, podepsat ji musí také prezident.

Přídavky mají podle novely vzrůst od července o 26 procent. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které na ně mají nárok. Zvedla se totiž hranice pro získání příspěvku. Namísto současného 2,7násobku životního minima na 3,4násobek.

„Na přídavek na dítě nově dosáhne celkem půl milionu dětí, to je jednou tolik, co dnes! Částky se zvýší o 26 procent a pracující si přilepší ještě o dalších 200 korun,“ oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kolik byste na děti nově dostali? Spočítejte si to zde.

V současné době nemá podle Maláčové na dávku nárok například matka samoživitelka s měsíčním příjmem 15 tisíc korun ani rodiče, kteří oba pracují za minimální mzdu. „Není to dobrá podpora státu pracujícím rodinám s dětmi,“ prohlásila ministryně.

Děti do šesti let nyní dostávají 500 korun měsíčně, od šesti do patnácti let 610 korun, od patnácti do šestadvaceti let pak 700 korun za měsíc. Pokud alespoň jeden z rodičů pracuje nebo podniká, popřípadě je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Pokud páteční změna vstoupí v platnost, bude dávka nově podle věku dítěte 630 korun, 770 korun a 880 korun.

Problém by nově už neměla být ani brigáda. Peníze, které si děti tímto způsobem vydělají, se totiž nově nebudou započítávat do celkového příjmu domácnosti.