Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (65) opustil svou manželku Veroniku Žilkovou (60) kvůli mladší podřízené. O mileneckém poměru už ví i na českém ministerstvu zahraničí, píše deník Blesk. Zlomí pletky Stropnickému profesně vaz?

Milenkou známého herce a pozdějšího politika má být podle deníku Markéta Horňáková. Ta je konzulární asistentkou v Tel Avivu, kde pracuje od roku 2016. „Chlubila se, že ho určitě rozvede, dokonce se na to mezi kolegy vsázelo. Za Stropnického prošla výběrovým řízením na vyšší post a od té doby dělá kariéru,“ prozradil deníku zdroj, který je se zákulisím českého velvyslanectví důvěrně obeznámen.

Horňáková má být častým hostem v jeho rezidenci. „Asi bude pravda, že jejich vztah trvá celé tři roky. Manžel mi před pár dny tuto mladičkou milenku osobně přiznal. Víc to na žádost manžela nebudu komentovat,“ potvrdila sama Žilková. „Na to, že by jeho podřízená již v rezidenci velvyslance bydlela, nemám co odpovědět,“ pokračovala herečka.

„Tuto situaci nebudeme nijak komentovat. Děkujeme,“ napsala Blesku Lenka Do, tisková mluvčí ministerstva zahraničí. Milenecký poměr na pracovišti je však v kontrastu s etickým kodexem resortu. „Zaměstnanec se v soukromém životě vyhýbá takovým činnostem, chování a jednání, které by mohly snížit důvěru ve státní správu v očích veřejnosti nebo dokonce zavdat příčinu k ovlivňování zaměstnance,“ píše se podle deníku mimo jiné ve veřejně přístupném dokumentu.

„Uvědomuje si, že selhání jednotlivce v oblasti etiky má dopad na státní správu jako celek, a proto jde ostatním příkladem,“ stojí v jedné z dalších pasáží s tím, že dodržování zásad etiky je věcí profesionální cti. Zda-li milenka může Stropnickému uškodit v profesním životě, ale v tuto chvíli jasné není.