Tři desetiletí po pádu železné opony si už lze jen stěží představit, jaký byl život ve východním bloku. Lidé mívají tendenci negativní věci zapomínat a pamatovat si jen to krásné. Kdo nezažil, zná to jen z vyprávění. A ti, jejichž národ si tímto temným obdobím neprošel, pak jen těžko může porozumět těžkostem doby a režimu. Právě pro ně vznikl unikátní projekt Soviet Visuals, který pomocí fotografií mapuje tehdejší dobu.

Stojí za ním mladá žena z Moskvy, Varia Bortsová (31). Jak sama říká, její první styk se Sovětským svazem přišel dřív, než se čekalo. „Moje máma byla v osmém měsíci těhotenství, když jí státní porodnice na východě Moskvy oznámila, že se na čas uzavře. Jemně ji (a další ženy) tehdy požádali, aby urychlila porod,“ vysvětluje Varia na webu svého projektu.

Stačil jeden uměle vyvolaný porod a narodila jsem se do Sovětského svazu. Jen pár klíčových historických událostí, díky kterým se později rozpadla největší země světa,“ dodává mladá žena. Kdyby její matka porodila přirozeně, narodila by se totiž až po rozpadu do nově se rodícího státu.

Když se jako starší začala zajímat o rodinné fotografie a videa, fascinovalo ji to natolik, že jala pátrat do knihoven, fotoalb svých přátel a bleších trhů. Každá taková vzpomínka je pohledem do životů téměř tří set milionů sovětských obyvatel, kteří prožívali lásku i bolest, slavili narozeniny svých dětí, vstoupili do (jediné) strany, smáli se a plakali ve svých domovech, sanatoriích či věznicích.

V květnu 2016 si založila twitterový účet, aby sesbíraný materiál sdílela s ostatními. Později přibyly i jiné sítě a vlastní web, kam jí pomáhají přispívat i další lidé. Pro některé je její projekt symbolem nostalgických vzpomínek, pro jiné pohled za železnou oponu.

Je to příležitost kriticky se zamyslet nad společenskými a kulturními normami té doby. V žádném případě to není pokus glorifikovat nebo ospravedlňovat ideologické konstrukty a totalitní praktiky SSSR,“ upozorňuje Varia. „Hluboce soucítím s oběťmi četných hrůz a brutalit sovětského systému,“ dodává.

Nejvíce ji přitahuje odhalování obyčejných prvků každodenní existence sovětského lidu. Pochybná móda, plakát v továrně, design domácích spotřebičů nebo dávno zapomenutá regionální popová hvězda. Velké množství obsahu však tvoří propagandistické fotky toho, jak „dobře“ se lidé za železnou oponou měli.