S problémy se každý z nás setkává snad denně. Někdy může jít o malichernosti, jindy to může být otázka života a smrti. Všechny problémy mají ale společné to, že cesta k jejich vyřešení začíná u nás.

Má každý problém své řešení? Co myslíte? Já věřím, že ano. Problém je v podstatě „jen“ rozpor toho, co jsme si do mozku sami uložili jako optimální či ideální stav versus aktuální realita. Nic víc, nic míň. Ještě jednou zopakuji – my jsme si vytvořili představu o ideálním stavu, výsledku, my ji tedy můžeme upravit tak, abychom nebyli ve stresu, smutní či zklamaní. My dokážeme najít řešení.

Místo na problém se zaměřte na jeho řešení. Padesátou analýzou problému se z místa příliš nehnete. Spíš vám bude hůře.

Zamyslete se nad tím, co by vám ohledně řešení vašeho problému poradil odborník z dané oblasti, kterého si vážíte? Co by vám poradil váš nadřízený, kolega, bratr? Jak byste jednal/a a přemýšlel/a, kdyby to nebyl váš problém – co vy byste poradil/a osobě, na které vám záleží? Co přesně a proč má udělat? Jaké překážky mohou stát v cestě? Co tím získá, co jí to přinese? Co se tím pro danou osobu změní? Jaký má pro ni řešení smysl?

Inspirovaly vás odpovědi při nalezení vašeho vlastního řešení?

Autorem článku je profikouč Irena Houdková