Čína odmítla dodávat ruským leteckým společnostem součástky pro letadla poté, co jim výrobci Boeing a Airbus zastavili dodávky komponentu. Ve čtvrtek o tom informoval představitel ruského úřadu pro letectví Valerij Kudinov. Informaci zveřejnila agentura Reuters s odkazem na ruské agentury.

Ruský letecký sektor zasáhly sankce, které Západ na federaci uvalil po invazi na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničních věcí tento týden varovalo, že je ohrožena bezpečnost osobních letů, které provozují tamní společnosti.

Kudinov, který je v rámci ruského úřadu pro letectví zodpovědný za způsobilost letadel, řekl, že Rusko bude hledat možnost získávání dílů z jiných zemí včetně Turecka a Indie. Stalo se tak po neúspěšném pokusu získat je z Číny.

Zároveň informoval, že ruské společnosti, které měly své letadla registrované v zahraničí, je kvůli sankcím nyní registrují v Rusku. Kudinov očekává, že některé stroje budou vráceny leasingovým společnostem.

Návrh zákona, který byl zveřejněn ve čtvrtek, ukázal, že ruská vláda plánuje nařídit domácím leteckým společnostem platit za pronajatá letadla v rublech. V případě zrušení pronájmu by jim mohla vláda zakázat letadla vrátit pronajímateli.