Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s v úterý oznámil, že kvůli okupaci Ukrajiny dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku. Před tamními provozovnami se tvoří kilometrové fronty a lidé si nakupují zásoby i na několik dní dopředu. Mezi ruskými politiky se proto rozjela debata, čím populární fastfood nahradit. 

Například předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin podle stanice RTVI navrhuje, aby McDonald’s nahradil domácí řetězec rychlého občerstvení. „Klidně zavřete, ale zítra to nebude McDonald’s, ale U strýčka Váni,“ vzkázal.

Podle něj McDonald’s již nyní používá pro své výrobky ruské suroviny a otevřením vlastního řetězce by se zabránilo ztrátě pracovních míst. Volodin zároveň dodal, že pokud tento krok neudělají ruské firmy, může tak učinit stát.

Také starosta Moskvy Sergej Sobjanin prohlásil, že by v prostorách po restauracích McDonald’s v hlavním městě mohl fungovat ruský řetězec. Řeč je podle něj asi o 250 pobočkách, které americká společnost v Moskvě dosud provozovala. „Proces by mohl trvat šest měsíců až rok,“ odhadl podle stanice starosta.

Moskva zároveň plánuje vyčlenit zhruba 500 milionů rublů (asi 90 milionů korun) na zvýhodněné půjčky, které by měly pomoci ruský řetězec rychlého občerstvení vytvořit.

Poslední burgery za tisíce

Generální ředitel společnosti McDonald’s Chris Kempczinski v otevřeném dopisu zaměstnancům vzkázal, že uzavření provozoven v Rusku je v tuto chvíli správné rozhodnutí. „Naše hodnoty znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ napsal.

Společnost však zároveň oznámila, že bude i nadále své zaměstnance v Rusku platit. Kdy a zda se provozovny McDonald’s v zemi opět otevřou, není podle Kempczinského nyní možné odhadnout. Rázný krok spustil v zemi davové šílenství a lidé ihned vyrazili k pobočkám pro poslední burgery. U některých restaurací se tvořily i hodinové fronty.

Situace využili i překupníci, kteří s jídlem od McDonald’s začali obchodovat na ruských internetových bazarech. Za poslední burgery, hranolky nebo omáčky si účtují v přepočtu tisíce korun. Například jeden z prodávajících požadoval za čtyři burgery 40 tisíc rublů, což je v přepočtu asi sedm tisíc korun.