Datum dovolené si obvykle člověk vybírá sám a záleží pak na zaměstnavateli, jestli mu preferovaný termín schválí. V některých případech se ale může stát, že šéf svým podřízeným dovolenou nařídí. Kdy to může udělat? A musíte na povinnou dovolenou nastoupit?

Plánovali jste si, že si užijete dovolenou až v září, ale šéf teď přišel s tím, že si ji musíte vybrat už v srpnu? Podle zákoníku práce na to má právo. A mnoho zaměstnavatelů toho využívá právě nyní, protože situace kvůli koronaviru zakázkám v některých oborech příliš nepřeje.

Aby vám mohl zaměstnavatel nařídit dovolenou, musí vám to písemně oznámit alespoň 14 dní dopředu, pokud se s vámi nedomluví jinak. Pokud vám rozplánoval dovolenou na celý rok, musí alespoň jedna část dovolené trvat nejméně 14 dní v kuse. V případě, že tyto podmínky nesplní, nemusíte na nařízenou dovolenou nastoupit. Zaměstnavatel by vám pak měl umožnit vybrat si dovolenou ve vámi zvoleném termínu.

Dotěrné myšlenky jsou žrouty energie! Zbavte se jich jednou provždy

Především v továrnách bývá poměrně běžným zvykem nařizování tzv. celozávodní dovolené. V praxi to znamená, že se celý podnik zavře a všichni zaměstnanci najednou čerpají dovolenou. Ze zákona může celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, zaměstnavatel navíc musí mít souhlas odborů.

Nastat může také situace, kdy šéf nařídí hromadnou dovolenou po dobu 14 dnů, ale vám už v dovolenkovém fondu zbývá například jen 7 dnů. V takovém případě vám zaměstnavatel musí zadávat práci, a to takovou, jakou máte uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud to neudělá, jedná se o pracovní překážku na jeho straně a vám náleží za tyto dny odměna ve výši průměrného výdělku.