Špatná nálada, podrážděnost, únava nebo absolutní ztráta zájmu o práci. To jsou jen některé příznaky syndromu vyhoření, se kterým se potýká stále více lidí. Postihuje zejména ty, kteří pracují s lidmi a vysoce postavené manažery. Burn-out syndrom, jak se anglicky nazývá, poprvé popsal americký psychoanalytik německého původu Herbert J. Freudenberger, který jím také sám prošel. Světová zdravotnická organizace (WHO) syndrom dokonce v minulém roce zařadila do mezinárodní klasifikace nemocí. Tohle je přehled chování, které vám v prevenci proti syndromu vyhoření rozhodně nepomohou.

Pracujte minimálně 12 hodin denně, ideálně i déle a především po večerech a o víkendu. Rozhodně vše vyřizujte sami, protože delegování je pro slabochy a to vy samozřejmě nejste. Říct někomu ne? Nepřipadá v úvahu. Vy přece zvládnete vždycky všechno. Šup, šup, sem s další prací, sem s dalšími dotazy.

Svůj mobil i email kontrolujte maximálně s odstupem 10 minut. Mohlo by vám utéct něco podstatného. A samozřejmě na vše hned odpovězte, jak se sluší a patří. Mobil mějte vždy a všude při sobě. Člověk přeci nikdy neví.

Určitě neztrácejte čas spánkem a využijte ho mnohem efektivněji. 4 až 5 hodin je naprosto dostačujících. Ideální je, když do poslední chvíle, než totálně vyčerpaní padnete do postele nebo usnete na gauči u televize, vyřešíte co nejvíce emailů. Případně ještě napíšete SMS s úkoly a dotazy svým kolegům a podřízeným. Věřte, že jim uděláte radost.

Obdobně je to s jídlem. Jedno denně, předně to pozdně večerní, dodá tělu potřebnou energii. Navíc máte tu báječnou možnost si z ledničky vzít cokoliv chcete a v jakémkoliv množství. Přes den se hoďte do pohody pěti až šesti (či více) šálky kávy. No a roztěkanou mysl zklidněte cigárkem. Dvě krabičky denně jsou optimální.

Pokud už vás rodina dotlačí jednou ročně na nějakou dovolenou, nezapomeňte si přibalit počítač a veškeré potřebné materiály pro práci a vyřízení všech důležitých pracovních záležitostí, které by rozhodně v práci nezvládl vyřešit nikdo jiný.

Pakliže mimo práci máte nějaký ten „volný“ čas, každopádně si ho pořádně zaplňte. Především setkáními s obchodními partnery u kapky tvrdého alkoholu a koncem po půlnoci. Hlavně svůj čas nevěnujte přátelům. Ti vás o něj jen zbytečně připravují. A nějaký sport či jiný koníček? Bez toho člověk také v pohodě může žít. Kolik času obětujete rodině, to důkladně zvažte. Přeci jen nemáte ho na rozdávání, že?

Řiďte se těmito radami a rozhodně si o syndrom vyhoření minimálně koledujete.

Autorem článku je profikouč Irena Houdková