Během řízení je třeba plnou pozornost věnovat právě jízdě. Mnozí se však i přesto v autě pouštějí do vyřizování telefonátů, odepisování na SMS zprávy anebo kouření. Namísto toho takový poslech hudby není obecně označován za něco nebezpečného. Podle nové studie ale dokáže zpomalit reakce řidiče za volantem až o pět vteřin.

Řízení vozidla je jednou z činností, během které by se lidé měli vyvarovat jakýmkoliv aktivitám, jež snižují jejich soustředěnost. Na silnicích nejde jen o zdraví řidiče, ale také ostatních účastníků silničního provozu, a proto je stěžejní udržet svou pozornost. Některým přesto nečiní problém za volantem telefonovat, odepisovat na zprávy nebo se dokonce holit. Výjimečné není ani držení cigarety nebo nasazená sluchátka.

Poslech hudby sice sám o sobě žádné nebezpečí nepředstavuje. Pokud ji však lidé poslouchají právě přes sluchátka, riziko způsobení autonehody se výrazně zvyšuje. Alespoň to vyplývá ze studie automobilové společnosti Ford, kterou na svých stránkách zveřejnil i web The Science Times.

Během studie byli účastníci rozděleni do dvou skupin. Jedna měla během experimentu nasazená sluchátka s puštěnou hudbou, druhá byla bez nich. Díky prostorovému zvuku okolo všech účastníků vědci navodili klasický hluk rušné ulice a zakomponovali do něj i například zvuk jedoucí sanitky. Co se pak jejich reakcí týče, skupina se sluchátky nejrůznější vlivy zaznamenala v průměru s 4,2 sekundy trvajícím zpožděním.

Na první pohled se může zdát, že jde o zanedbatelný zlomek času. Právě během této doby se však v silničním provozu může řidič velmi dobře vyhnout dalším vozidlům a včas zareagovat na hrozící nebezpečí. Ony čtyři vteřiny zkrátka můžou sloužit k odklonění jisté smrti či rozsáhlým poraněním.

Po experimentu 44 procent z celkovým 2 tisíc účastníků uvedlo, že si během jízdy již nikdy nenasadí sluchátka. Společnost to považuje za obrovský úspěch na cestě za vyšší bezpečností řidičů a jejich větší obezřetností.

Společnost zároveň oznámila, že chystá vydání mobilní aplikace, díky které si rychlost svých reakcí za volantem bude moci vyzkoušet úplně každý.