V osm hodin ráno zpřístupnilo ministerstvo zdravotnictví webové stránky, pomocí kterých se mohou lidé nad 80 let přihlašovat na očkování proti covidu-19. Celý systém ale ihned po spuštění provázely problémy. Důležité SMS zprávy s PIN kódem, bez kterého není možné se na očkování zaregistrovat ani si rezervovat termín, chodily s velkým zpoždění. Webové stránky navíc nezvládaly nápor a neustále padaly. Lidé si proto na sociálních sítích z vlády dělají legraci. 

„Ničemu nerozumíte. Všechny ty zmatky jsou záměrné. Covid musí být dezorientován. Je to vlastně geniální. Stabilně,“ napsal na Twitteru novinář Alexandr Mitrofanov poté, co se objevily problémy s registrací na očkování.

Množství lidí, kteří se pokoušeli v pátek ráno do rezervačním systému dostat, si mohlo na webových stránkách pouze přečíst informaci o nedostupnosti. „Za chvíli jsme zpět. Prosím, zkuste to za chvíli znovu,“ hlásil rezervační systém už pár minut po spuštění. „Přijde mi sprosté, že Kalousek zase způsobuje problémy. Zahltil rozesílání SMS a navíc shodil rezervační systém. Pekarová, Rakušan a Fiala samozřejmě nejsou taky bez viny. Zlotřilá opozice,“ vtipkoval na Twitteru další z uživatelů.

Dalším problémem rezervačního systému bylo zasílání SMS zpráv, které jsou pro registraci potřeba. Lidé na ně museli čekat i několik desítek minut. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou problémy s rozesílání věcí mobilních operátorů. Ti se však brání, že je nikdo dopředu neinformoval. „Každý mobilní operátor dnes ráno navýšil kanál pro ověřovací SMS na 50 SMS za vteřinu. Aktuálně vše jede OK. Prosím kluky z Chytré karantény a pana Dzurillu, aby nám příště o nápadu rozesílat ověřovací SMS celému národu řekli dříve, než hodinu po spuštění,“ reagoval na kritiku výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

„Prošel jsem si proces registrace na očkování a musím říct, že tu soutěž připravili moc pěkně,“ přirovnal na sociální síti rezervační systém k populární reality show Pevnost Boyard David Borges. K situaci se vyjádřil také falešný twitterový účet předsedy poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. „Na to jedno procento šťastlivců, kterým přišel pin a registrace nespadla, čeká na závěr toto: Nejsou volné termíny. Předsedo Andreji Babiši, vy jste se fakt úplně po*rali, co?“ napsal.

Příspěvek falešného Faltýnka reaguje na vyčerpání kapacity termínů pro očkování. Ty totiž došly už zhruba hodinu po spuštění systému. Další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí dodávky vakcín.