Středeční projev předsedy SPD Tomia Okamury při hlasování o důvěře vládě způsobil doslova poprask na sociálních sítích. Při své plamenné řeči totiž zkritizoval šéfku Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), že nepodepsala Chartu 77. Pekarová se přitom narodila až v roce 1984. Předsedkyně dolní komory proto dostala netradiční dotaz od youtuberského dua Pastoral Brothers.

„Mohla by nám Markéta Pekarová Adamová vysvětlit, proč nezabránila upálení mistra Jana Husa?“ zeptali se v nadsázce na sociální síti známí youtubeři. Šéfka dolní komory následně ukázala, že má opravdu smysl pro humor. Reagovala totiž opravdu vtipným způsobem. 

„Beze všeho. Byla jsem králem Zikmundem ujištěna, že Janu Husovi nic nehrozí. Následně jsem zjistila, že se jedná o past a vyrazila na pomoc, měla jsem však smůlu, protože se mi po cestě do Kostnice splašil kůň,“ odpověděla s nadsázkou Markéta Pekarová Adamová. „Když jsem dorazila na místo, už se bohužel nedalo nic dělat,“ dodala politička. 

Že jsou Češi vtipálci, dokazují také další příspěvky na sociálních sítích, které se začaly objevovat po projevu Tomia Okamury v Poslanecké sněmovně. Málo se to ví, ale když 1. 9. 1945 Tomio Okamura odmítl podepsat kapitulaci Japonska, tak to 2. 9. 1945 musel podepsat Hirohito,“ vtipkoval na účet šéfa SPD například uživatel Twitteru, který si říká Mafin Phoenix.

Okamura se ve středečním projevu v Poslanecké sněmovně pustil do Markéty Pekarové Adamové za to, že vystrnadila jeho hnutí z vedoucích orgánů sněmovny. Okamura prohlásil, že on jediný má ve svém poslaneckém klubu disidenta a signatáře Charty 77 Jaroslava Baštu a ostatní by se měli stydět. 

„Vy jste nebyla ani ve vězení, ani jste nepodepsala Chartu. To je taková ostuda, tohle to účinkování paní předsedkyně Pekarové Adamové,“ prohlásil Okamura. Současná šéfka dolní komory přitom v té době ještě nebyla na světě, připomněl web Novinky.cz.

„Ano, Tomio Okamura má pravdu, opravdu jsem nepodepsala Chartu 77. I moji rodiče v té době byli ještě nezletilí. Zároveň dopředu říkám, že jsem nepodepsala ani Několik vět, protože to jsem sice na světě už byla, ale ještě jsem neuměla psát,“ reagovala na Okamurova slova Markéta Pekarová Adamová.