Vláda se na pátečním mimořádném jednání dohodla na podobě a parametrech trvalého kurzarbeitu. Ten má fungovat jako dlouhodobá podpora zaměstnanosti a podnikání, která bude aktivována v případě reálné potřeby formou nařízení vlády v případech závažného ohrožení ekonomiky státu nebo jejího odvětví. Návrh ještě musí projít parlamentem. Naopak na pomoci rodičům dětí, které musejí do karantény nebo se učit z domova, se zatím kabinet nedohodl.

„Zatímco hlavním cílem končícího programu bylo udržení zaměstnanosti v době uzavření ekonomiky, nové opatření má naopak podpořit práci a reálný ekonomický výkon,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Principem kurzarbeitu je, že stát bude moci převzít část nákladů zaměstnavatele spojených s jeho zaměstnanci v případě tzv. překážek v práci.

Konkrétní podmínky však bude vždy nastavovat vláda ve svém nařízení. Ta určí odvětví, region, rozsah zkrácené práce i dobu, po kterou by část mzdy vyplácel stát. Zaměstnanec by pak mohl zůstat doma jeden až čtyři dny v týdnu. Za neodpracované hodiny by dostával 70 % čistého, nejvíce ale do průměrné mzdy. Podpora by se měla vyplácet maximálně rok a to zaměstnancům, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou a ve firmě pracují alespoň čtvrt roku.

Kurzarbeit by měl od 1. listopadu nahradit dosavadní program Antivirus. Aby začal platit, musí jej ještě schválit parlament a podepsat prezident. Zaměstnancům bude finanční prostředky poskytovat Úřad práce prostřednictvím svého zaměstnavatele.

Parametry kurzarbeitu:

  • Rozsah překážek v práci činí 20-80 % pracovní doby (tj. 1 až 4 dny v týdnu) u každého podpořeného zaměstnance.
  • Příspěvek státu za dobu nepřidělování práce činí 70 % předchozí čisté mzdy. Po celou dobu podpory je její výše konstantní. Maximální částka je na úrovni průměrné mzdy v národním hospodářství.
  • Podpůrčí doba činí až 12 měsíců u každého podpořeného zaměstnance.
  • Zaměstnavatel hradí za dobu nepřidělování práce pojistné na zdravotní pojištění v plné výši. Pojistné na sociální pojištění platí z částky odpovídající 70 % čisté mzdy.
  • Po dobu přidělování práce (tj. v době, kdy kurzarbeit není aktivní) běží standardní režim.

Ošetřovné zatím nebude

Naopak ošetřovné rodiče na děti v karanténě zatím nedostanou. To prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle jejího návrhu by měli rodiče dostávat podporu po celou dobu karantény nebo uzavřené školy na děti do 13 let. „Navrhujeme krizové ošetřovné, aby se rodiny s dětmi neocitly bez příjmů, řekla Maláčová na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Proti je ale šéfka státní kasy, podle které se žádná plošná opatření pro školy neplánují.