Studium řemeslných oborů není mezi mladými lidmi příliš atraktivní, čím dál víc kladou důraz na vyšší vzdělání a práci v pohodlném prostředí. Rodiče by své děti ale ve studiu řemesla podporovali, pokud by o to samy stály. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, kterou vypracovala pro Asociaci malých a středních podniků (AMSP).

Čtyři z pěti rodičů by podporovali své děti ve studiu řemesla, pokud by se pro ně samy rozhodly. Studenti řemeslných oborů ale připouští, že je škola příliš nepřipravila pro praxi. Polovina populace si myslí, že studium řemesla může být pro mladé lidi zajímavé, a také věří, že dobrý řemeslník si může vydělat slušné peníze.

Podle AMSP je nutné motivovat školy a firmy ke vzájemné spolupráci. „Cesta k přesvědčení žáků začít uvažovat o praktickém vzdělání by měla být přirozená, ve smyslu vzbuzení zájmu, nikoli trestem za prospěch,“ komentuje výsledky průzkumu AMSP. 67 % lidí si myslí, že klíčem k motivaci dětí je ukázat, že dobrý řemeslník si může vydělat hodně peněz.

Mladí lidé si řemeslné obory vybírají na základě dostupnosti a atraktivity, ale dávají i na názory svých známých či kamarádů. Je samotné by ke studiu daného oboru motivovala možnost stipendia, certifikátů nebo odměny za praxi. „Třeba na automechanikovi mají v rámci studia zahrnuté získání řidičáku na různé dopravní prostředky. To by mohlo být třeba i na truhláři, licence na různé stroje,“ myslí si absolvent, který se živí jako truhlář.

Nejdůležitější částí studia je pro studenty řemeslných oborů praxe, po nástupu na školu ale bývají často zklamáni. „Nás vždycky bylo tak 10 na jednoho mistra v jednom pokoji, takže si to vyzkoušeli tak dva nejaktivnější a zbytek na ně koukal,“ vzpomíná absolvent oboru instalatérství.

Kromě kvalitní praxe chybí i předměty, které by mladé lidi připravily na vlastní podnikání a na komunikaci s budoucími zákazníky. Chybějící znalosti si řemeslníci shánějí nejčastěji od svých rodinných příslušníků či známých, kteří s danou problematikou mají zkušenosti.

Dostupnost českých řemeslníků se za poslední dva roky zhoršila a lidé na ně často čekají i několik měsíců. Čím větší odbornost, tím spíše je třeba zamluvit si je dopředu. Nejžádanější jsou instalatéři, automechanici, elektrikáři a zedníci.