Situace kolem koronaviru vyvolává mezi lidmi strach a paniku. Životní koučka Věra Zimprichová (51) prozradila, jak se s obavami vyrovnat. Společnost podle ní často nadřazuje peníze nad lidskost.

Lidé mají kvůli nového koronaviru strach. Myslíte, že je to v pořádku?

Lidstvo se současnou situací, která se může zdát na první pohled špatná, dostává do nových začátků. Přes současné dění se snažíme přijmout nové a dosud nepoznané informace a sžít se s novým systémem fungování společnosti. Právě to může v každém vést k různým strachům. Velký strach může spousta lidí pocítit například z nejistoty.

Ovšem způsob, jakým tyhle informace a současnou situaci přijmeme a pochopíme, je jen na každém z nás. Zákazy a omezení, které vzešly v platnost bychom si neměli brát osobně, ale měli bychom si najít svobodu ve svých myšlenkách a přístupu k dané situaci. Když se budeme bát toho, co přišlo nebo přijde, situaci tím nějak nezměníme, naopak ji spíše zhoršíme. Vnitřní nastavení klidu a přijetí celé situace takové, jaká je, nám pomůže dostat se nad paniku a strach, který nikomu neprospívá.

Existuje nějaká metoda, jak se vypořádat se stresovou situací a uvést se do klidu?

Pro uklidnění mysli a nastavení se do většího klidu doporučuji klientům odříkat si dvě věty, které jim pomůžou se na chvíli uklidnit a přijmout stávající situaci: „To, co cítím, přijímám a cítím sílu, která mnou prochází, vede a léčí. Osvobozuji se od smutku, trápení a strachu a cítím lásku, svobodu a sílu”.

Jak mají lidé vnímat novou ekonomickou a materiální nestabilitu?

Hmotné věci, kterými jsme obklopeni, bychom v tuto chvíli měli využít jen pro to, abychom fyzicky nestrádali, čili abychom měli třeba jídlo pro nutnou potřebu. Společnost na hmotné statky velmi dbá a pokládá je za nejdůležitější. Často jsou povýšeny nad lidskostí a nad základní hodnoty, jakými jsou láska k rodině a nejbližším. Právě to bychom si v této situaci měli uvědomit. Dále určitě nedoporučuji se v těchto chvílích nějak obohacovat, to teď opravdu není na místě. Také není dobré se zahlcovat věcmi a informacemi, které nás budou vtahovat do paniky a strachu.

To, co se děje ve světě, se má dít a mělo to přijít. Jedním z hlavních důvodů je to, že se lidé přehnanými nároky společnosti odklonili od opravdu důležitých věcí v životě. V podstatě jsme ztratili to, co nás činí lidmi. Nyní máme prostor se nad tím zamyslet.

Lidé teď budou nejspíše trávit více času spolu doma. Myslíte, že to bude mít dopad na vztahy v domácnosti?

Spousta lidí spolu doma žije na základě majetku, bez hlubších citových vazeb. Proto v klasické době od partnerů často odcházíme za svými koníčky a zábavou. Teď nebudeme mít moc příležitostí nějak z reality domácnosti uniknout, a tak budeme častěji jako rodina spolu. To může vést i ke konfliktům, kterým se normálně vyhýbáme. Budeme se muset podívat pravdě do očí a už bude na nás, jestli to zvládneme, nebo ne. Hlavně je důležité udržet si čistou mysl a věřit, že se situace uklidní a vše se vyřeší správným způsobem.

 

VĚRA ZIMPRICHOVÁ (51)

Věra Zimprichová se už šest let věnuje therapy life coachingu. Svou prací se snaží učit své klienty k sebepoznání tak, aby byli schopni být sami sobě svými nejlepšími učiteli a rádci.