Prohlížení rodinného alba má většina z nás spojeno se vzpomínáním na nejkrásnější chvíle strávené s našimi nejbližšími. Pro někoho ale může být taková situace frustrující. Své by o tom mohla vyprávět Lauren Nicole-Jonesová, která trpí vzácnou nemocí, kvůli které nedokáže rozeznávat tváře lidí. Na fotografiích proto své příbuzné nepoznává, v mnoha případech si dokonce neuvědomuje, že se dívá na sebe. 

Lauren Nicole-Jonesová z Derbyshire v Anglii má vzácné onemocnění, které se nazývá prosopagnosie. Známější je pak pod označením obličejová slepota. Osoba trpící toto chorobou jednoduše nepoznává tváře, schopnost rozeznávat ostatní objekty je relativně nedotčena. 

Třiatřicetiletá Lauren kvůli svému onemocnění nepozná například své nejlepší přátele ani slavné osobnosti, píše britský deník Daily Mirror. Při pohledu do zrcadla nebo na fotografie má dokonce problém poznat sama sebe. Na její stav bohužel neexistuje žádný lék, Lauren se proto naučila poznávat lidi podle gest a hlasu. 

„Někdy to může být docela složité,“ popsala deníku Lauren. „Na fotografii se občas nepoznám a cítím se trapně. Když mi někdo ukáže fotku a je na ní žena s tmavými vlasy a podobné výšky jako já, mám za to, že jde o mě. Proč by mi jinak tu fotku ukazovali?“ vysvětluje.

„Párkrát se mi stalo, když jsem se dívala na fotky, že jsem přemýšlela, kde a kdy jsem byla. Pak mi dojde, že to nejsem já,“ vypráví mladá žena. Laurenin stav je tak vážný, že si dokonce při pohledu do zrcadla myslí, že se dívá na někoho jiného. „Byla jsem v restauraci a omlouvala se ženě, že jsem se jí postavila do cesty. Pak jsem si uvědomila, že jsem to já v zrcadle,“ dodala Lauren.