Vlnu kritiky spustil vyhazov učitele základní školy v americkém Mississippi. Osudným se mu stalo to, že žákům druhé třídy přečetl vtipnou knihu o chlapci, který potřebuje nový zadek. Podle mnohých byla jeho výpověď neopodstatněná, informoval web Indy100.

Kniha s názvem Potřebuji nový zadek, za kterou škola učitele Tobyho Pricea propustila, je určena dětem ve věku čtyři až osm let. Je o chlapci, který je odhodlaný najít si nový zadek poté, co na tom svém uviděl prasklinu a myslel si, že je pokažený.

Price, který děti učí už dvacet let, podle webu popsal, že si ho nejprve vedení školy pozvalo do kanceláře, aby mu bylo oznámilo, že dostává dovolenu. O pár dní později se však dozvěděl, že byl obviněn z porušení etického kodexu učitele ve státu Mississippi a následně byl propuštěn.

„Očekával jsem možnost nápravy a ne, že mě rovnou propustí. Celou cestu domů jsem probrečel,“ řekl učitel. V dopise, který Price dostal, školní rada označila knihu za nevhodnou. Poukázala na zmínky o plynatosti a poznamenala, že popisuje zadky v různých barvách, tvarech a velikostech. Učitel dále uvedl, že představitelé školy se obávali stížností rodičů a řekli, že byl podle nich Price neprofesionální.

Ve čtvrtek se do celé události vložila autorská organizace PEN America a vyzvala představitele školy, aby své rozhodnutí okamžitě změnili. „Za podobných okolností může dostat výpověď jakýkoli pedagog, kdykoli se někdo začne domnívat, že kniha čtená žákům je z nějakého důvodu nevhodná,“ napsali ve svém stanovisku.

Učiteli se dostalo podpory na sociálních sítích od rodin i na facebookové stránce školy. „Opravdu doufám, že Toby Price bude znovu přijat, bude mu proplacena mzda a škola se omluví za nedorozumění. Jak můžou považovat tuto knihu za škodlivou?“ napsal podle webu jeden z uživatelů.