Vesnice Poniklá v podkrkonoší má sice jen něco přes tisíc obyvatel, tradici tady ale už od roku 1902 má jedinečná výroba skleněných vánočních ozdob. Tamní rodinná firma Rautis je poslední na světe, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu stále aktuální a živou. Že Češi umí opravdu nádherné věci, se přesvědčte v dalším díle Dobré práce s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL).

Rodinná firma Rautis z Poniklé v Libereckém kraji se věnuje jedinečnému řemeslu foukání skleněných perlí a výrobě perličkových vánočních ozdob. „Je to titěrná práce, ale ty výsledné výrobky jsou fakt velká krása,“ popsal Zdechovský své zážitky. „Perličkové ozdoby jsou skutečné umění. Dřív jsem ani moc netušil, co perličkové ozdoby jsou, dneska se ale nedivím, že se nad nimi lidem tají dech,“ dodal politik.

Čtyři stovky výrobců perlí

Znalost unikátní sklářské technologie, konkrétně foukání dutých perlí ze skleněných trubic, pronikla z Jablonce nad Nisou do Poniklé koncem 19. století. Postupem času se v obci toto řemeslo uchytilo a kromě foukání se začaly perličky také dále zpracovávat – stříbřit, řezat a navlékat. V době nejvyšší konjunktury od začátku 20. století do první světové války v Poniklé a okolí působilo na 400 výrobců perlí. Perličky se vyvážely přes jablonecké exportní domy do celého světa a sloužily zejména na bižuterii a zdobení oděvů.

V roce 1902 byla v Poniklé panem Stanislavem Hornou založena první firma na foukané perle, která fungovala na faktorském principu. Faktor měl domácí zaměstnance, kterým dodával surovinu a odebíral od nich polotovar a ten se dále zpracovával. Horna tak zaměstnával domácí foukače, kterým dodával skleněné trubice a odebíral od nich nafoukané perle. Ty následně svezl do centrální dílny, kde se nastříbřily. Nastříbřené perle pak putovaly k domácím řezáčům a navlékačům, od nichž se vracely navléknuté svazky perliček. Ty se v centrální dílně balily a připravovaly dle objednávek na export.

Na seznamu UNESCO

V roce 2020 byl způsob, jakým se perličkové ozdoby vyrábějí, zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Perlařské řemeslo z Krkonoš se tak zařadilo mezi jedinečné dovednosti celého světa.

K řemeslu patří foukání skleněných perlí, jejich stříbření, barvení, malování a řezání. Na tyto postupy následně navazuje splétání vánočních ozdob, které si můžete sami vyzkoušet v kreativní dílně přímo v Poniklé. Zároveň můžete vyrazit také na exkurzí, které vás zavedou přímo do výroby unikátních výrobků.