Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zpřístupnil informace o proočkovanosti obyvatel ze všech 6250 samospráv v Česku. Lidé se tak mají možnost každý den dozvědět aktuální čísla přímo ze svého města nebo obce. Přehledy dosud obsahovaly pouze statistiky sledující vývoj epidemie, tedy počty testovaných nebo nakažených koronavirem.

Data je možné sledovat ve službě COVID report, která funguje pod patronátem Ústavu zdravotnických informací a statistiky a ve spolupráci s technologickou společností MAMA AI na platformě pro digitální obecní komunikaci Mobilní Rozhlas.

Díky COVID reportu nyní široká veřejnost získá přehledné informace o proočkovanosti obyvatel v jednotlivých obcích, a to denně aktualizované. Přehled zobrazuje jak podíl obyvatel očkovaných alespoň první dávkou, tak množství těch, kteří mají vakcinaci plně dokončenou. V textovém přehledu je pak možné zjistit, jak si stojí celý kraj, ve kterém se obec nachází včetně celorepublikového přehledu.

Jak si vede vaše obec? Podívejte se ZDE.

I nadále pak report obsahuje důležité informace a statistiky o průběhu nákazy – tedy nové případy celkem a v rizikové skupině občanů nad 65 let a takzvanou míru pozitivity v celorepublikovém srovnání. V přehledových grafech je pak možné jednoduše sledovat trend v dané obci a jejím bezprostředním okolí na dlouhodobé časové ose.

COVID report je generován pro každou ze 6250 samospráv včetně městských částí. Požadovanou obec je možné jednoduše vyhledat ve vyhledávači na hlavní stránce projektu. V současné době služba měsíčně zobrazí asi čtvrt milionu statistik, přičemž průměrná doba strávená uživatelem nad daty přesahuje tři a půl minuty. Počet pravidelných návštěvníků stoupl za poslední kvartál na dvojnásobek.

Důležitou službu plní COVID report také pro vedení obcí. „Za poslední měsíce se COVID report pro obce stal důležitou součástí v informování obyvatel o skutečném průběhu epidemie. Zveřejněním dat o proočkovanosti obyvatel dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě poskytovaných dat mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel,“ zmiňuje autor platformy Mobilní Rozhlas Ondřej Švrček.