Kvůli žádosti o sociální dávky už nemusíte chodit na úřady. Úřednici to vzhledem k současné situaci ani nedoporučují a snaží se proces co nejvíc zjednodušit. Po dobu nouzového stavu například není vyžadován zaručený elektronický podpis.

Úřad práce v uplynulých dnech přistoupil k organizačním změnám, které mají omezit osobní kontakt s veřejností. Cílem je eliminace šíření nákazy koronavirem. Pokud tedy chcete žádat o některou z dávek, a to včetně mimořádné okamžité pomoci spojení s onemocněním covid-19, nemusíte na úřad, ale můžete vše vyřešit z pohodlí domova.

Apelujeme tímto na klienty, aby skutečně zvážili, jestli je nutné chodit na úřad práce osobně. Žádosti a jiné podklady je možné zasílat i jinou cestou. Kromě toho, že ochrání své zdraví, ušetří také čas strávený čekáním ve frontě,“ upozorňuje zastupující generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

Formuláře je možné podávat elektronicky, tedy prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem. Po dobu nouzového stavu navíc není nutný zaručený elektronický podpis. Elektronicky můžete poslat například sken nebo fotografii žádosti o dávku. Do e-mailu nezapomeňte uvést také své telefonní číslo, aby vás v případě nesrovnalostí mohli úředníci kontaktovat. Další možností je poslat žádost poštou (s vlastnoručním podpisem) nebo ji odevzdat během úředních hodin na podatelně úřadu.

Aby úřad lidem celý proces ještě více zjednodušil, připravil videonávody, jak formuláře správně vyplnit. Najdete je zde. Kromě toho v nich také vyjmenovávají základní podmínky pro získání nároku na konkrétní dávku.