Kdyby vláda v současné době měla dostat vysvědčení, zasloužila by si podle podnikatelů minimálně čtyřku. Třetina živnostníků by ji oznámkovala dokonce nedostatečnou. Vyplývá to z průzkumu českého rezervačního systému Reservio, kterého se zúčastnilo 630 podnikatelů ve službách.
Nedostatečná státní výpomoc a vládní opatření, která se mění tak často, že na ně podnikatelé nedokážou adekvátně reagovat – to jsou nejčastější výtky podnikatelů směrem k české vládě. Bezmála polovina podnikatelů se od jarních omezení ještě nevrátila do původního režimu a 43 % jich vykazuje ztrátu. V současnosti by podnikatelé vládu vzhledem k nejistotám a blížícímu se lockdownu oznámkovali čtyřkou.
„Jaro bylo pro podnikatele ve službách špatné, ale to, co je čeká v následujících týdnech, je daleko horší. Většina z nich v březnu měla finanční rezervu, ze které zvládla lockdown přečkat. Nyní jsou ale ve stavu, kdy téměř polovina z nich je stále ve ztrátě a děsí se dalších vládních nařízení,“ říká zakladatel rezervačního portálu Reservio Boris Bošiak.
Školy přejdou na distanční výuku. Zavírají se všechny bary, restaurace i kluby
Od středy do 1. listopadu přejde i první stupeň základních škol na distanční výuku. Nejméně do 3. listopadu zůstanou zavřeny také všechny ...
Průzkum ukázal, že obavy z budoucnosti vlastního podnikání má 63 % dotázaných, nejvíce se obávají státních nařízení (48 %) a také poklesu zakázek (41 %). Pozitivnější zprávou je, že ukončit činnost muselo jen 8 % respondentů. K propouštění ale muselo přistoupit 34 % oslovených firem.
Podle Bošiaka měla většina firem na jaře pro omezení pochopení, to ale postupně zmizelo a nahradily ho bezmoc a naštvání. „Od jara mají podniky omezené provozy, přidané vysoké náklady na ochranné pomůcky a děsí se všech nových nařízení,“ vysvětluje.
Třem čtvrtinám živnostníků trvalo déle než 3 měsíce, než se jejich provoz mohl vrátit do normálu, 46 % jich stále provozuje svoji činnost v omezeném režimu. Růžově to s nimi nevypadá ani po finanční stránce – 43 % jich je stále v mínusu, dalších 25 % respondentů uvedlo, že je nyní na nule.
Rekvalifikaci bude potřebovat 100 tisíc lidí. Musíme změnit systém, tvrdí experti
Pandemie koronaviru otřásla českým trhem práce v základech. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) bude v důsledku ...
Vláda od vypuknutí nouzového režimu předkládala mnoho návrhů, jak firmám ztráty kompenzovat. Více než polovina OSVČ využila tzv. Pětadvacítku, která byla vyhlášena hned na začátku krize a nebránily jí žádné byrokratické průtahy. Celých 40 % respondentů ale uvedlo, že jim nepomohlo žádné vládní řešení. V tomto případě se jedná především o malé firmy, pro které byly připraveny programy jako Antivirus nebo Covid I., II. a III. 21 % firem pomohlo odpuštění platby sociálního a zdravotního pojištění.
Ekonomické dopady vládních nařízení mohou mít podle průzkumu pro podnikatele dlouhodobé následky. „Pokud se pro české podnikatele nevytvoří jasný plán a strategie, je téměř jisté, že jich bude muset své živnosti uzavřít násobně větší počet, než jak tomu bylo na jaře,“ dodává Bošiak.