Kdyby vláda v současné době měla dostat vysvědčení, zasloužila by si podle podnikatelů minimálně čtyřku. Třetina živnostníků by ji oznámkovala dokonce nedostatečnou. Vyplývá to z průzkumu českého rezervačního systému Reservio, kterého se zúčastnilo 630 podnikatelů ve službách.

Nedostatečná státní výpomoc a vládní opatření, která se mění tak často, že na ně podnikatelé nedokážou adekvátně reagovat – to jsou nejčastější výtky podnikatelů směrem k české vládě. Bezmála polovina podnikatelů se od jarních omezení ještě nevrátila do původního režimu a 43 % jich vykazuje ztrátu. V současnosti by podnikatelé vládu vzhledem k nejistotám a blížícímu se lockdownu oznámkovali čtyřkou.

Jaro bylo pro podnikatele ve službách špatné, ale to, co je čeká v následujících týdnech, je daleko horší. Většina z nich v březnu měla finanční rezervu, ze které zvládla lockdown přečkat. Nyní jsou ale ve stavu, kdy téměř polovina z nich je stále ve ztrátě a děsí se dalších vládních nařízení,“ říká zakladatel rezervačního portálu Reservio Boris Bošiak.

Průzkum ukázal, že obavy z budoucnosti vlastního podnikání má 63 % dotázaných, nejvíce se obávají státních nařízení (48 %) a také poklesu zakázek (41 %). Pozitivnější zprávou je, že ukončit činnost muselo jen 8 % respondentů. K propouštění ale muselo přistoupit 34 % oslovených firem.

Podle Bošiaka měla většina firem na jaře pro omezení pochopení, to ale postupně zmizelo a nahradily ho bezmoc a naštvání. „Od jara mají podniky omezené provozy, přidané vysoké náklady na ochranné pomůcky a děsí se všech nových nařízení,“ vysvětluje.

Třem čtvrtinám živnostníků trvalo déle než 3 měsíce, než se jejich provoz mohl vrátit do normálu, 46 % jich stále provozuje svoji činnost v omezeném režimu. Růžově to s nimi nevypadá ani po finanční stránce – 43 % jich je stále v mínusu, dalších 25 % respondentů uvedlo, že je nyní na nule.

Vláda od vypuknutí nouzového režimu předkládala mnoho návrhů, jak firmám ztráty kompenzovat. Více než polovina OSVČ využila tzv. Pětadvacítku, která byla vyhlášena hned na začátku krize a nebránily jí žádné byrokratické průtahy. Celých 40 % respondentů ale uvedlo, že jim nepomohlo žádné vládní řešení. V tomto případě se jedná především o malé firmy, pro které byly připraveny programy jako Antivirus nebo Covid I., II. a III. 21 % firem pomohlo odpuštění platby sociálního a zdravotního pojištění.

Ekonomické dopady vládních nařízení mohou mít podle průzkumu pro podnikatele dlouhodobé následky. „Pokud se pro české podnikatele nevytvoří jasný plán a strategie, je téměř jisté, že jich bude muset své živnosti uzavřít násobně větší počet, než jak tomu bylo na jaře,“ dodává Bošiak.