Scenáristé populárního seriálu o žluté rodince ze Springfieldu nemají s Homerem Simpsonem žádné slitování. Hned v několika ze stovek dílů ho totiž nechali vážně zranit. Nedávná studie právnické kanceláře odhalila, na kolik by hlavu rodiny Simpsonových vyšly výdaje na zdravotní péči. A konečná suma jde do astronomických výšin.

Právnická kancelář Downtown L.A. Law Group si vyhlédla 50 nejznámějších nehod ze 706 epizod seriálu. Podle jejich propočtů by Homer Simpson za všechna ošetření zaplatil necelých 143 milionů dolarů, což jsou zhruba 3 miliardy korun. Informoval o tom web Lad Bible.

Částka je tak 443krát vyšší, než na zdravotní péči vynaloží průměrný obyvatel Spojených států. V padesátce zkoumaných nehod Homera Simpsona se objevuje například poškození mozku, kdy by léčba podle studie právnické kanceláře vyšla na 1,5 milionu dolarů (32 milionů korun). Mrtvice by ho stála přibližně 508 tisíc dolarů (necelých 11 milionů korun), za léčbu po vystavení radiací by pak zaplatil 150 tisíc dolarů (přes 3 miliony korun).

Mezi nejdražšími úrazy Homera Simpsona se umístila ještě fraktura lebky za 100 tisíc dolarů (2,1 milionu korun) a ztráta vědomí za 80 tisíc dolarů (1,7 milionu korun). Každá návštěva nemocnice s otřesem mozku by mu z rodinného rozpočtu ubrala 800 dolarů (přes 17 tisíc korun), nemálo by platil také za léčení po otravě jídlem.

Po sečtení všech výdajů za 50 zranění, by Homer za zdravotní péči ve Spojených státech zaplatil 10 107 798 dolarů (217,7 milionů korun). V přepočtu na 706 epizod seriálu by ho tedy všechny úrazy a zdravotní problémy vyšly na 142 721 430 dolarů (více než 3 miliardy korun).

„I když je Homer Simpson fiktivní postavou, jeho zranění jsou dosti skutečné. Doufáme, že tento výpočet motivuje lidi, aby si zřídili zdravotní pojištění, díky kterému se mohou vyhnout placení takto vysokých poplatků,“ popsal advokát Farid Yaghoubtil z právnické kanceláře Downtown L.A. Law Group.

V Českých poměrech zní tato motivace podivně, ve Spojených státech je však placení zdravotního pojištění dobrovolné. Pokud jej však nemáte, musíte při každé návštěvě lékaře sáhnout hluboko do kapsy.