Čeští mlynáři ohlásili zdražování mouky. Důvodem je zejména růst ceny potravinářské pšenice, ta vystoupala až na 5800 korun za tunu. Podle mlynářů za to může celková situace na Evropském trhu a silná poptávka po pšenici z České republiky. Podle ekonoma Lukáš Kovandy však existují ještě hlubší důvody zdražování.

Kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice zdraží v Česku mouka, její cena vzroste až o čtvrtinu. Bezprostředním důvodem je podle vyjádření mlynářů celková situace na obilním trhu Evropy a silná poptávka po pšenici z Česka. „V pozadí tohoto vysvětlení jsou však další, hlubší důvody,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj jich je celkem pět.

„Zaprvé, jednotlivé země v důsledku pandemie kumulují své zásoby základních potravin, což citelně navyšuje globální poptávku po nich, včetně poptávky po pšenici. Současně mnohde dochází k ochranářskému zákazu vývozu zemědělských a potravinářských surovin, rovněž v důsledku tvorby a navyšování zásob souvisejících s pandemickou situací,“ vysvětluje Kovanda s tím, že například Turecko loni v prosinci zrušilo 45procentní clo na dovoz pšenice, a to ve snaze dostat více této zemědělské suroviny k sobě do země, a zmírnit tak politicky citlivé inflační tlaky v oblasti potravin.

Druhým důvodem jsou podle Kovandy rostoucí přepravní náklady, což je také důsledkem aktuální pandemie koronaviru. „Přetížení přepravních kapacit celosvětově způsobuje růst přepravních nákladů, meziročně i o stovky procent. Takto navýšené přepravní náklady se rovněž promítají do cen nejprve přepravované zemědělské a potravinářské produkce, včetně pšenice, a posléze do cen této produkce obecně,“ prozradil ekonom.

Za citelným zdražením cen pšenice je podle Lukáše Kovandy také obava, že letošní úroda pšenice a dalších zemědělských plodin bude kvůli důsledkům jevu La Niña poměrně slabá, což jen dále podpoří růst cen. Už loni přitom cena pšenice na světových trzích dosáhla maxima od roku 2014.

„Jev La Niña, který se projevuje podobně závažně jako známější klimatický systém El Niño, znepokojuje burzovní obchodníky se zemědělskými surovinami už od loňska. A to obzvláště silně například z důvodu suchého počasí, jež v posledním zhruba půlroce sužuje Brazílii. Stejný jev pak nepříznivě ovlivňuje také třeba letošní potenciální úrodu pšenice v Argentině,“ uvádí ekonom.

Čtvrtým důvodem růstu cen pšenice je skutečnost, že výkyvy počasí ve spojení s nízkými úrokovými sazbami přitahují k zemědělským surovinám obecně pozornost investorů a spekulantů.

„Evropě se navíc ještě projevuje také efekty slabší loňské úroda v zemích, jež patří k velkým vývozcům pšenice, jako je Francie nebo Rumunsko,“ doplnil pátý důvod ekonom Lukáš Kovanda.

Zvýšení ceny by se nemělo projevit v obchodech. Podle předsedy představenstva Společenstva mlynářů a pekařů ČR Jaroslava Chocholeho mají obchodníci možnost snížit marže. Zdražování by se však mohlo dotknout cen pečiva. Zda k tomu ale skutečně dojde, zatím není jasné.