Státní veterinární správa varovala před nebezpečným krmivem pro psy. Kukuřice, která byla použita při výrobě, je totiž kontaminovaná nebezpečnou látkou. Podle amerických úřadů je konzumace krmiva dávána do souvislosti s úhynem více než stovky psů. Granule značky Sportmix se přitom objevily i na českém trhu. Veterináři proto varují, aby je lidé svým domácím mazlíčkům rozhodně nedávali.

Granule od amerického výrobce Midwestern Pet Foods, Inc. podle veterinářů obsahují nebezpečné aflatoxiny, které patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. Ve velkých dávkách jsou schopny způsobit akutní otravu, která může vést až k smrti. Některé šarže granulí, které kontaminovanou složku obsahovaly, se prodávaly také na českém trhu. V současnosti jej veterináři stahují z prodeje a následně budou zlikvidovány. 

Nebezpečné má být podle amerických úřadů krmivo značky Sportmix vyrobené v závodě ve státě Oklahoma s expirací 9. července 2022 a dříve. Granule s expirací po tomto datu by mělo být bezpečné, tvrdí Státní veterinární správa.

Kód výrobního závodu je na balení krmiva uveden za datem expirace, nebezpečné granule poznáte podle označení číslem 05“. Na obale je v takovém případě uvedeno například 07/09/22/05.

Státní veterinární správa

Nebezpečné psí krmivo z USA | FOTO: Státní veterinární správa

„Do České republiky bylo v prosinci 2020 dovezeno více než 18 tun krmiva od amerického výrobce. Ne všechna ve svém složení obsahovala kontaminovanou kukuřici, ale i přesto se podařilo cca 10 tun závadného krmiva zajistit přímo u českého distributora. Krmivo bylo dále distribuováno do zhruba 15 prodejen s chovatelskými potřebami v různých regionech ČR. Dle zjištění u distributora krmiva, se do prodejen dostaly 4 druhy potenciálně nebezpečného krmiva v množství zhruba šesti tun,“ varuje veterinární správa.

Konkrétně se jedná o tato krmiva:

Sportmix High Protein á 20 kg

Sportmix High Energy  á 20 kg

Sportmix Energy mini á 20 Kg

Sportmix Maitenance á 20 kg

Pokud krmivo značky Sportmix máte doma, zkontrolujte, zda obsahuje kukuřici. Pokud ano, měli byste zkontrolovat datum expirace a číslo výrobního závodu. V případě, že máte nebezpečné granule, rozhodně je nepodávejte svému mazlíčkovi. Závadné krmivo pak můžete vrátit v místě zakoupení.