Vytoužená dovolená u moře se může změnit v hotovou noční můru. V Jaderském moři se totiž objevily nebezpečné medúzy zvané talířovky svítivé. Ty způsobují rány, které se těžce hojí. Nejčastěji se objevují v okolí chorvatského poloostrova Istria.

Organizace Eco Sea Association (SEA) upozorňuje turisty, že kontakt s talířovkou je bolestivý a způsobuje nepříjemné popáleniny. Na zasažených místech lidského těla pak mohou i po uzdravení zůstat jizvy nebo odlišná pigmentace, informoval web 24ur.com.

Talířovky je lehké poznat, mají modrofialový klobouk s růžovými tóny o průměru nanejvýš deset centimetrů. Z klobouku vyrůstají čtyři dlouhá nařasená chapadla, právě ta jsou nebezpečná. Při kontaktu s nimi se na kůži objeví puchýře, větší požahání se projevuje nevolností, zvracením, slabostí, bolestí hlavy a ve výjimečných případech i ztrátou vědomí.

Co dělat v případě požahání?

Po kontaktu s medúzou je nutné co nejrychleji zabránit šíření toxinu, který se dostal na tělo. Můžete se ho pokusit mechanicky setřít například kreditní kartou. V nouzi je možné postižené místo třít i pískem. Části chapadel se dají odstranit i pinzetou.

Postižené místo opláchněte co nejteplejší vodou, jakou snesete. Velmi dobře funguje například nahřátí fénem. Podobnou funkci má i kyselý obklad, ideální je třeba ocet. Pomůže i polití alkoholem.