Ivermektin se v medicíně úspěšně používá už desítky let. Na sociálních sítích ho laici prezentují jako zaručený lék proti covidu-19. Objevují se také názory některých lékařů, podle kterých jde o šanci, která by se neměla v boji s pandemií koronaviru promarnit. Nemocnice se však začínají plnit pacienty, kteří si lék naordinovali sami a předávkovali se.

Od vypuknutí pandemie mnoho lidí hledá zkratku na vyléčení nemoci covid-19, která má však jen málo ověřených způsobů léčby. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování před používáním antiparazitického léku zvaného ivermektin, který má údajně léčit nový typ koronaviru.

„Obáváme se o zdraví lidí, kteří se mohou léčit sami tím, že užívají ivermektin určený pro zvířata, protože si myslí, že může být náhradou ivermektinu určeného pro lidi,“ uvedla FDA ve svém prohlášení. Podle úřadu mohou léky pro zvířata způsobit u lidí vážné zdravotní problémy, píše americký web Healthline

Problémy už hlásí také nemocnice. Lékaři se v souvislosti s ivermektinem setkávají s těžkým poškozením jater, případně s útlumem centrálního nervového systému.

Například slovenské Národní toxikologické centrum má od začátku roku hlášeny čtyři případy předávkování veterinárním ivermektinem. Pacientů intoxikovaných lidským léčivem může být více. Na příjmech nemocnic se prý objevují pravidelně, informovala televize Markíza.

„Intoxikace ivermektinem většinou vypadá jako nevolnost nebo gastrointestinální potíže, tedy nechutenství, zvracení, průjem. Může se objevit také zhoršená funkce jater či ledvin,“ vysvětlil infektolog Peter Sabaka.

V zahraničí se ivermektin pro léčbu pacientů s koronavirem už téměř vůbec nepoužívá. Zatím se totiž neprokázalo, že by byl proti covidu-19 účinný. Záhadu léku se rozhodlo rozlousknout Španělsko, které připravuje velkou evropskou studii, připomíná televize.