Vláda na svém úterním jednání schválila návrh, který má chránit podnikatele před insolvencí, zmírnit se mají také podmínky pro oddlužení. Živnostníci nakonec dostanou namísto 15 tisíc korun měsíčně jednorázovou částku 25 tisíc.

„Vláda schválila „lex covid justice“. Návrh chrání podnikatele před insolvencí a zmírňuje podmínky lidí v oddlužení. Dojde také k zastavení exekucí, ve kterých v posledních třech letech nebylo nic vymoženo,” informovalo na Facebooku ministerstvo spravedlnosti. Exekutorská komora zároveň vydala šest rychlých opatření, které mají ulevit lidem postižených epidemií koronaviru.

Podle prezidenta exekutorské komory Vladimíra Plášila má ale každá mince dvě strany. Jsme si vědomi vážnosti situace mnoha dlužníků. Musíme ale vést v patrnosti, že spousta věřitelů a věřitelek právě teď zoufale čeká na vymožené peníze, které se pro ně mnohdy v exekucích měsíčně vymáhají a vyplácejí. Jako příklad mohu uvést matky samoživitelky nebo řemeslníky, kteří nedostali zaplaceno za odvedenou práci,“ upozorňuje.


Mezi návrhy komory je například dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Vydáno bylo také doporučení soudním exekutorům, aby se v maximální míře snažili vyhovět žadatelům o splátkový kalendář a dále postupovali maximálně vstřícně při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení. Zároveň ale exekutorská komora varuje před zavalením soudů.

Velmi bych si přál, aby návrhy o odklad podávali skutečně jenom lidé reálně zasažení a ohrožení, jinak dojde k zavalení soudů a jejich kolapsu,“ dodal Plášil.

Na 15 tisíc měsíčně zapomeňte

Vláda na svém úterním jednání schválila také pomoc živnostníkům, kteří v souvislosti s vládními opatřeními nemohou vykonávat svou činnost. Namísto původního návrhu ministerstva financí, podle kterého by dostávali 15 tisíc korun měsíčně, budou mít nárok na 25 tisíc korun jednorázově. Musí však splnit další podmínky.

Podmínka je ta, že mají ztížené podnikání v důsledku této pandemie a buď jsme jim zavřeli provozovnu nebo jsme jim jiným způsobem ztížili podnikání,” řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Jejich tržby musí dále meziročně klesnout o deset procent. Dále je potřeba, aby živnostník dosáhl v roce 2019 hrubých příjmů alespoň 180 tisíc korun. V případě, že nepodnikal celý rok, tak v přepočtu alespoň 15 tisíc korun měsíčně.