Poslanec Radek Vondráček (ANO) se pustil do předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Důvodem jsou její slova o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Podle bývalého šéfa dolní komory tím poškozuje naše vztahy s přáteli.

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ oznámila v sobotu na Facebooku Pekarová Adamová.

„Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás. Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ dodala šéfka sněmovny.

Podle ní jen taková Evropská unie dokáže obstát ve světě, kde nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít.

To nenechalo chladným bývalého předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO. „Paní Pekarová si už musí definitivně vybrat, zda chce dělat předsedkyni straně se 4 % voličů, nebo reprezentovat celou Českou republiku a být jedním z nejvyšších ústavních činitelů. Svoji roli naprosto nezvládla a výroky o vyhnání premiéra naší přátelské země jsou nepřijatelné,“ napsal na Twitteru.

„Já jsem někdy někde zahrál na kytaru, paní Pekarová se k tomu s oblibou vrací, ale takovým aktivistickým způsobem hrubě znevážit post předsedy Poslanecké sněmovny, to je za hranou. Možná se paní Pekarová zavděčila svým fanouškům, ale naši zemi a naše vztahy s přáteli bezprecedentně poškozuj,“ pokračoval Vondráček.

Současná šéfka sněmovny si však jeho slova nenechala líbit. „Pane poslanče, vypadlo Vám, že jste kromě kytary tančil na pultíku předsedy Poslanecké sněmovny. Nějak jste zapomněl napsat tweet, když Viktor Orbán 10 dní před volbami podpořil Andreje Babiše v předvolební kampani. Dvojí metr nepřekvapuje, ale rozumím, že zadání z centrály ANO se musí plnit,“ vzkázala nynějšímu poslanci v komentářích.

„Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády. Maďarsko se nerovná Viktor Orbán, žije tam mnoho občanů, kteří s podobnými výroky mají problém a ty podporuji a vždy podporovat budu,“ doplnila pak ještě Pekarová na Twitteru.

K maďarskému premiérovi se v pondělí na sociální síti vyjádřil také stranický kolega Pekarové a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Viktor Orbán dnes vyjádřil solidaritu prezidentovi Kazachstánu! Nařídit střílení do vlastních lidí zasluhuje odsouzení a opovržení a ne projevy podpory! Navíc od vrcholného představitele státu EU, jejíž hodnoty jsou s tímto chováním vůči vlastním občanům v absolutním rozporu,“ rozčílil se na Twitteru bývalý předseda TOP 09.

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán vyjádřil kazachstánskému prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi solidaritu v souvislosti s nepokoji z posledních dnů. Tokajev k potlačení protestů nařídil do demonstrantů bez varování střílet a do země pozval jednotky některých zemí bývalého Sovětského svazu, včetně ruských výsadkářů. „Premiér Orbán dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha, mnoha oběťmi. A samozřejmě jsme nabídli pomoc,“ oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ve videu, které v pondělí zveřejnil na Facebooku.