Období letních brigád je v plném proudu. Nejčastěji si o prázdninách přivydělávají studenti a právě oni si díky daňovým zvýhodněním mohou přijít na slušné peníze. Jaký typ pracovní smlouvy se vyplatí nejvíc? A kdy je možné dostat zpět peníze zaplacené na daních?

Zaměstnavatelé nejčastěji brigádníkům nabízejí práci na dohodu, protože je z hlediska odvodů jak pro ně, tak pro brigádníky nejvýhodnější. Dohod existují dva typy – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Každá z nich se hodí pro jiný druh práce, pro studenty na brigádě se ale obecně více vyplatí první ze jmenovaných.

Dohoda o provedení práce

Výhodou u dohody o provedení práce je, že pokud si vyděláte do 10 tisíc korun měsíčně, nemusíte odvádět zdravotní a sociální pojištění. Z výplaty se vám strhne pouze 15% daň. Dohoda svým rozsahem nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce, pokud ale pracujete u několika zaměstnavatelů najednou, můžete 300 hodin pracovat u každého z nich.

Dohoda o pracovní činnosti

U dohody o pracovní činnosti nesmí odpracovaná doba překročit 20 hodin týdně a uzavírá se nejdéle na 52 týdnů. Zdravotní a sociální pojištění se odvádí v případě, pokud si vyděláte víc než 2999 korun měsíčně.

Při nástupu na brigádu můžete u zaměstnavatele podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmu, tzv. růžový papír. Pokud to uděláte, máte nárok na daňové slevy, ať už je to sleva na poplatníka (2070 korun měsíčně), případně sleva na studenta (335 korun měsíčně). Prohlášení je možné mít podepsané v jednom kalendářním měsíci vždy jen u jednoho zaměstnavatele.

Pokud tedy máte více brigád najednou, vyplatí se vám Prohlášení podepsat u toho zaměstnavatele, u kterého si vyděláte nejvíc. Druhý zaměstnavatel vám tak sice srazí z platu 15 %, tyto peníze nicméně můžete dostat zpět v příštím roce, pokud si podáte daňové přiznání a požádáte o daňovou vratku. Podmínkou je, aby roční daňová povinnost byla nulová, případně nižší, než je částka zaplacená na dani z příjmu během roku.