Nejpozději příští týden by měli všichni důchodci dostat jednorázový pětitisícový příspěvek. Podle vlády by jim měl pokrýt zvýšené náklady spojené s aktuální zdravotní situací. Co se ale s penězi stane v situaci, kdy je důchodce v insolvenci nebo má exekuci?

Desinfekce, roušky, ochranné prostředky – výdaje za tyto položky se citelně odrazily v rozpočtech důchodců, kteří patří k nejohroženějším skupinám v souvislosti s nákazou koronavirem. Právě proto jim stát vyplácí tzv. rouškovné, tedy jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. Obdržet by ho měli do 15. prosince.

Výplata 5000 Kč důchodcům začala. Přehled termínů, kdy dorazí právě vám

O příspěvek lidé nemuseli žádat, automaticky na něj mají nárok všichni, kteří pobírají starobní, invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod. O peníze nepřijdou ani důchodci, kteří mají exekuci nebo jsou v insolvenci

Podle advokátní kanceláře Martina Ludvíka nejde o dávku důchodů, ale o jednorázový příspěvek, který není zákonem uveden mezi příjmy, z nichž srážky provádět lze. „Protože se jedná o příjem, který není postižitelný srážkami ze mzdy, nemůže být příspěvek postižen v exekuci, ani nebude zahrnut mezi mimořádné příjmy v oddlužení, a zůstane tak i dlužníkům v insolvenci,“ vysvětluje advokát.

Populární hospodě hrozí konec. Peníze došly, na provoz si půjčujeme, říká šéf Malostranské besedy

Dlužníci tedy nejsou povinni odevzdat příspěvek jako mimořádnou splátku věřitelům. Vždy ale musí mít na paměti, že v insolvenci je nutné hradit alespoň minimální měsíční splátky. „Může se stát, že příspěvek budou insolvenční správci vyžadovat z důvodu, že dlužník nemá dostatečné plnění. Je pak na dlužníkovi, jak se zachová a zda příspěvek pro své oddlužení použije,“ dodává advokát.