S vyplácení jednorázového příspěvku důchodcům ve výši 5000 korun začala v pondělí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V polovině měsíce už by všichni měli mít peníze na účtu, případně k vyzvednutí na poště. Příspěvek dostanou asi tři miliony lidí.

Předvánoční čas důchodcům zpříjemní pětitisícový příspěvek od státu. Nárok na něj mají všichni příjemci důchodu – vedle těch starobních například i invalidé, vdovy nebo sirotci. ČSSZ s jeho výplatou na účty začala v pondělí a pokračovat bude až do 8. prosince. Poštovní poukázky, prostřednictvím kterých si lidé vyzvednou peníze na poště, dorazí do schránek do 15. prosince.

Teplárny odhalily ceny na příští rok. Někteří lidé za vytápění ušetří

Pandemie s sebou přinesla nejrychlejší tempo zdražování za poslední roky, a to ve svých peněženkách pociťují obzvláště tíživě ti, kteří s příjmy sotva vyjdou i za normálních okolností. Letos jim navíc přibyly mimořádné výdaje spojené s nákupem roušek, desinfekce a dalších prostředků na ochranu vlastního zdraví. Proto jsem prosadila mimořádný příspěvek. ČSSZ ode mě dostala za úkol tuto pomoc k lidem dostat co nejrychleji. Jsem tedy velmi ráda, že kolegové přišli s řešením, jak vyplatit příspěvek velmi rychle,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

ČSSZ poslední dva měsíce pracovala na technologickém řešení, které umožní vyplatit příspěvek v řádu několika dní. „Díky pružné kooperaci jsme společně dokázali zajistit mimořádnou výplatu příspěvku v objemu cca 2 milionů příspěvků na bankovní účty občanů ČR a dalších cca 860 tisíc příspěvků poukázkou prostřednictvím České pošty,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.

Benzin a nafta v Česku podraží. Může za to vakcína proti koronaviru

Příspěvek dostanou lidé automaticky, a to takovou formou, na kterou jsou zvyklí. V případě, že vám důchod chodí na bankovní účet, peníze vám budou připsány do dvou až tří pracovních dnů od chvíle, kdy ČSSZ platbu odeslala. V tabulce se podívejte, kdy dorazí příspěvek konkrétně vám.

Vyplácení JPD na bankovní účty (orientační harmonogram)
 DEN SPLATNOSTI DŮCHODU ODESLÁNÍ PLATBY (ČSSZ)
 2., 4., 6. 30. listopadu – 1. prosince 2020
 8., 10., 12. 1.  – 2. prosince 2020
 14., 16., 18. 3.  – 4. prosince 2020
 20., 22., 24. 7.  – 8. prosince 2020
 15. 4. prosince 2020
ZDROJ: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

 

Vyplácení JPD poštovními poukázkami B
 DEN SPLATNOSTI DŮCHODU ODESLÁNÍ PLATBY (ČSSZ)
 2., 4., 6. 30. listopadu 2020
 8., 10., 12. 30. listopadu – 2. prosince 2020
 14., 16., 18. 2. – 3. prosince 2020
 20., 22., 24. 3. – 4. prosince 2020
ZDROJ: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

 

Pokud o přiznání důchodu v těch dnech žádáte, případně žádáte o jeho opětovné přiznání nebo obnovu výplaty, ale ještě vám nebyla zařízena běžná lhůtová výplata, o příspěvek přesto nepřijdete. Vyplacen vám bude do měsíce po zařízení lhůtové výplaty. 5000 korun dostanou také důchodci v zahraničí, přesný termín výplaty ale v těchto specifických případech nelze stanovit.