S vyplácení jednorázového příspěvku důchodcům ve výši 5000 korun začala v pondělí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V polovině měsíce už by všichni měli mít peníze na účtu, případně k vyzvednutí na poště. Příspěvek dostanou asi tři miliony lidí.

Předvánoční čas důchodcům zpříjemní pětitisícový příspěvek od státu. Nárok na něj mají všichni příjemci důchodu – vedle těch starobních například i invalidé, vdovy nebo sirotci. ČSSZ s jeho výplatou na účty začala v pondělí a pokračovat bude až do 8. prosince. Poštovní poukázky, prostřednictvím kterých si lidé vyzvednou peníze na poště, dorazí do schránek do 15. prosince.

Pandemie s sebou přinesla nejrychlejší tempo zdražování za poslední roky, a to ve svých peněženkách pociťují obzvláště tíživě ti, kteří s příjmy sotva vyjdou i za normálních okolností. Letos jim navíc přibyly mimořádné výdaje spojené s nákupem roušek, desinfekce a dalších prostředků na ochranu vlastního zdraví. Proto jsem prosadila mimořádný příspěvek. ČSSZ ode mě dostala za úkol tuto pomoc k lidem dostat co nejrychleji. Jsem tedy velmi ráda, že kolegové přišli s řešením, jak vyplatit příspěvek velmi rychle,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

ČSSZ poslední dva měsíce pracovala na technologickém řešení, které umožní vyplatit příspěvek v řádu několika dní. „Díky pružné kooperaci jsme společně dokázali zajistit mimořádnou výplatu příspěvku v objemu cca 2 milionů příspěvků na bankovní účty občanů ČR a dalších cca 860 tisíc příspěvků poukázkou prostřednictvím České pošty,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.

Příspěvek dostanou lidé automaticky, a to takovou formou, na kterou jsou zvyklí. V případě, že vám důchod chodí na bankovní účet, peníze vám budou připsány do dvou až tří pracovních dnů od chvíle, kdy ČSSZ platbu odeslala. V tabulce se podívejte, kdy dorazí příspěvek konkrétně vám.

Vyplácení JPD na bankovní účty (orientační harmonogram)
 DEN SPLATNOSTI DŮCHODU ODESLÁNÍ PLATBY (ČSSZ)
 2., 4., 6. 30. listopadu – 1. prosince 2020
 8., 10., 12. 1.  – 2. prosince 2020
 14., 16., 18. 3.  – 4. prosince 2020
 20., 22., 24. 7.  – 8. prosince 2020
 15. 4. prosince 2020
ZDROJ: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

 

Vyplácení JPD poštovními poukázkami B
 DEN SPLATNOSTI DŮCHODU ODESLÁNÍ PLATBY (ČSSZ)
 2., 4., 6. 30. listopadu 2020
 8., 10., 12. 30. listopadu – 2. prosince 2020
 14., 16., 18. 2. – 3. prosince 2020
 20., 22., 24. 3. – 4. prosince 2020
ZDROJ: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

 

Pokud o přiznání důchodu v těch dnech žádáte, případně žádáte o jeho opětovné přiznání nebo obnovu výplaty, ale ještě vám nebyla zařízena běžná lhůtová výplata, o příspěvek přesto nepřijdete. Vyplacen vám bude do měsíce po zařízení lhůtové výplaty. 5000 korun dostanou také důchodci v zahraničí, přesný termín výplaty ale v těchto specifických případech nelze stanovit.