Oblíbená chatovací aplikace WhatsApp zavedla od soboty 15. května nové podmínky. Ty jí nově umožní v některých zemích sdílet údaje se společností Facebook, pod kterou oblíbená aplikace patří. Pokud podmínky uživatel nepotvrdí, aplikace mu neumožní používat některé funkce. Podle samotného WhatsAppu však v Česku není důvod k obavám.

Připravovaná změna vzbudila mezi uživateli velkou pozornost. WhatsApp chtěl nové podmínky zavést už v únoru, po vlně kritiky však od záměru ustoupil a datum posunul na květen. Společnost ke změně podle svých slov přistoupila z důvodu rozšíření nabídky, a to především o komunikaci s podniky.

Chatovací aplikace tak od soboty požaduje v některých zemích přístup ke sdílení dat firmám, které vlastní nebo spravuje světový gigant Facebook. Kromě telefonního čísla a IP adresy se společnost dozví například informace o mobilním zařízení nebo konverzacích. V případě používání služby WhatsApp Pay také o finančních transakcích, včetně platební metody nebo částce.

Pokud uživatelé podmínky nepotvrdili, nebudou mít přístup k seznamu konverzací. I nadále však budou moci přijímat příchozí telefonáty a videohovory. Na zprávy navíc budou moci reagovat pouze přes upozornění. Po několika týdnech však ani toto údajně už nebude možné.

„V důsledku změn po 15. květnu nikomu účet WhatsApp nezrušíme, ani mu neomezíme žádné funkce,“ stojí v nejnovějším textu. WhatsApp však zároveň upozorňuje, že pokud uživatel změny nepřijme ani v dalších týdnech od nabytí jejich účinnosti, funkčnost účtu mu nakonec omezena bude.

Nebojte se odsouhlasit nové podmínky

Přestože nové podmínky ve WhatsApp pro Evropskou unii začaly platit stejně jako ve zbytku světa v sobotu 15. května, jsou uzpůsobeny našim zákonům a nařízením v čele s GDPR. To zakazuje sdílení dat uživatelů mezi jednotlivými službami či aplikacemi, tedy i data mezi WhatsAppem a Facebookem.

„V rámci aktualizovaných podmínek služby a zásad ochrany osobních údajů nedochází k žádným změnám v postupech sdílení dat společnosti WhatsApp v evropském regionu. Abychom předešli jakýmkoliv pochybnostem, zdůrazňujeme, že stále platí, že společnost WhatsApp nesdílí údaje o svých uživatelích v evropském regionu s Facebookem za účelem toho, aby ten tyto údaje využíval ke zlepšení svých produktů nebo reklam,“ prozradila mluvčí WhatsAppu deníku Irish Times.

To znamená, že pokud nové podmínky WhatsAppu potvrdíte, nic se pro vás nezmění. O svá data se tak obávat nemusíte.