Je to již více než sto let, co se potopila obrovská loď Titanic. Při incidentu přišlo o život přes 1 500 lidí. Jedním z nich byla i dvanáctiletá Mathilde Lefebvreová, která podle všeho den před osudnou tragédií napsala na kus papíru vzkaz, vložila jej do láhve a vhodila do oceánu. Láhev byla po více než sto letech objevena. Nejde však o podvrh?

V dubnu 1912 nastoupila dvanáctiletá Mathilde Lefebvreová na Titanic společně se svou matkou a sourozenci. Chtěli přeplout Atlantický oceán, aby se setkali se zbytkem rodiny, kterou rok neviděli. Ke shledání ovšem nikdy nedošlo. Po pár dnech totiž potkal Titanic známý osud. Jen několik málo hodin před incidentem měla Mathilde vhodit do pustého oceánu láhev se vzkazem, který se v roce 2017, tedy více než sto let poté, co se loď potopila, našel na kanadském břehu. Ani po čtyřech letech se však historikům nepodařilo prokázat, zda je vzkaz skutečný, či jde jen o vtípek. Informovala o tom web CBC.

„Házím tuto láhev do vody uprostřed Atlantického oceánu. Měli bychom během několika málo dní připlout do New Yorku. Pokud tento vzkaz někdo najde, kontaktujte rodinu Lefebvreů v Liévinu,” stojí ve vzkazu podepsaném Mathilde Lafabvre, který byl nalezen společně s lahví v roce 2017 v zálivu Fundy v Kanadě.

„Zatím jsme nenašli žádný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že jde o padělek,” nechal se slyšet historik a archeolog Nicolas Beaudry, podle kterého se pasažérka jménem Mathilde Lefebvreová skutečně na palubě Titaniku nacházela. „Byla dcerou Franka Lefebvreho, horníka ze severní Francie, který se vydal zkusit své štěstí do Spojených států,” pokračoval historik. Jak ještě dodal, Frank Lefebvre si našel práci v dole v Iowě, kde žil se svými čtyřmi nejstaršími dětmi. Když vydělali dostatek peněz, zaslal je své manželce, aby mohla se zbylými dětmi, včetně Mathilde, připlout do Ameriky.

Znalost jejich příběhu však rozhodně nestačí. Odborníci totiž musí prověřit materiál papíru, na němž byl vzkaz napsán. Stejně jako láhev a korek, který ji uzavřel. „Vypadá to, že všechny materiály odpovídají době, ve které se Titanic potopil. To ovšem nevylučuje možnost, že jde o podvrh. Hoaxy byly v té době velmi běžné, protože pak měl tisk alespoň o čem psát,” řekl ještě Beaudry s tím, že láhev skutečně mohl někdo v roce 1912 vypustit do oceánu, nemuselo však nutně jít o samotnou Mathilde.

Proto, jak historik tvrdí, je nutné psaní důkladně prověřit. Stejně jako písmo, kterým je vzkaz napsaný. Podle prvotních poznatků se však styl písma značně liší od toho, jakému se tehdejší žáci francouzských škol učili.

Ať už je to jakkoliv, tým vědců pevně doufá, že brzy dojde rozuzlení. Je tedy dopis skutečný, nebo jde jen o podvrh?