Závěry studie vědců z univerzity v britském Leicesteru jsou opravdu děsivé. Podle výzkumu každý osmý pacient, který musel být hospitalizován s onemocněním covid-19, po vyléčení stejně do několika měsíců zemře. Jiní se do nemocnice vrátí s dalšími zdravotními problémy, tvrdí deník Daily Mail.

Téměř třetina lidí, kteří se vyléčili z onemocnění covid-19, skončili do pěti měsíců opět v nemocnici. Jeden z osmi takových pacientů pak zemře. Podle výzkumu univerzity v Leicesteru a britského statistického úřadu z více než 47 tisíc lidí, kteří během první vlny opustili špitál, se jich 29,4 procenta vrátilo v následujících 140 dnech zpět.

Za stejnou dobu pak na komplikace spojené s koronavirem zemřelo 12,3 procenta z původně vyléčených pacientů „Zdá se, že lidé jsou propuštěni domů, následně se u nich rozvinou dlouhodobé následky, vrátí se do nemocnice a umírají. Opakované hospitalizace jsou bezmála 30 procent, to je spousta lidí. Číslo je opravdu vysoké,“ popsal pro Daily Mail profesor Kamlesh Khunti z leicesterské univerzity.

Podle deníku se u lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali, následně mohou objevit potíže se srdcem, cukrovka nebo chronické problémy jater a ledvin. Vědci tvrdí, že jde o největší studii zaměřenou na pacienty, kteří museli být kvůli covidu-19 hospitalizováni a po vyléčení byli z nemocnice propuštěni.

Například britská vláda aktuálně považuje smrt související s covidem-19 v těch případech, kdy pacient zemře do 28 dnů od pozitivního testu, píše deník Daily Mail. Skutečný počet obětí však může být mnohem vyšší, pokud se tisíce vyléčených vracejí do nemocnic měsíce poté, co se onemocněním nakazili.