Každý člověk má právo demonstrovat. Je ale důležité, aby každý věděl, na jaké demonstraci se nachází, kdo ji svolává a kdo za ní stojí, okomentoval sobotní protest s názvem Česko proti bídě na Václavském náměstí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten ale ve svém pořadu Máte 5 minut zároveň prohlásil, že podle něj za akcí nestála žádná nezávislá skupina nebo nezávislí občané. 

„Vždycky, když vidím to pódium, ty lidi a znám jejich názory, jakým způsobem se dlouhodobě projevují, tak se musím usmívat,“ prohlásil Zdechovský o sobotní demonstraci, za kterou stál mimo jiné šéf neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl. Europoslanec se vyjádřil také o následném útoku na Národní muzeum, kdy se část účastníků demonstrace pokusila sundat z fasády ukrajinskou vlajku. Vše musela ukončit policie.

„Na podobných demonstracích je vždy nějaká radikální skupina, která se snaží vyprovokovat konflikt. Tady se skupina několika mužů pustila do policistů a začala je mlátit českými vlajkami,“ řekl Zdechovský. „Jestli si někdo myslel, že v jednadvacátém století bude policie tolerovat narušování pořádku a pak se to bude snažit obrátit tak, že ho napadla, tak je hloupý. Ukazuje to spíše na inteligenci lidí, kteří do toho byli zapojeni,“ vzkázal politik.

Na sobotní demonstraci se objevilo také několik účastníků s proruskými symboly. Jeden z mužů měl například na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. „Každý, kdo bude nosit v České republice nacistické symboly, bude souzen. Každý, kdo nosí ruské symboly, by měl být souzen,“ řekl svůj názor europoslanec.

Měla by se vláda podobnými demonstracemi zabývat? Měla by organizátorům a účastníkům naslouchat? Jak zvládla celou akci policie? I na tyto otázky odpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský v dalším vydání svého pořadu Máte 5 minut.