Od začátku války na Ukrajině uplynul více než rok. Do země napadené Ruskem podle svých slov pravidelně vyráží i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten nyní ve svém pořadu Máte 5 minut prozradil, jak se změnil život v okupované zemi.

„Život v hlavním městě je komplikovaný pouze zvukem sirén a tím, že se obyvatelé musí chodit ukrývat do podzemních krytů,“ popsal Zdechovský návštěvu v Kyjevě s tím, že může srovnávat dvě situace. „Byl jsem tam na začátku ledna a v průběhu února. Na začátku ledna byl nedostatek elektřiny, nebylo teplo a ulice byly temné. Téměř tam nejezdily auta a na ulicích jste nepotkával běžné lidi, pouze vojáky,“ pokračoval europoslanec.

Při únorové návštěvě to podle něj bylo jiné. „V době, kdy tam byl americký prezident Joe Biden, tak bylo v ulicích poměrně dost lidí. Svítilo pouliční osvětlení, začaly jezdit dokonce i sypače, které prohrnovaly ulice. Takže život v Kyjevě se vrací zpátky do nějakého normálu. Nicméně ten normál nikdy nebude, dokud bude Rusko útočit na Ukrajinu,“ dodal Zdechovský ve svém pořadu.

„Měli jsme možnost setkat se s představiteli parlamentu, kde jsme diskutovali o reformách uvnitř Ukrajiny tak, aby mohla přistoupit do Evropské unie,“ popsal europoslanec své cesty na Ukrajinu, kde byl společně s dalšími zástupci Evropského parlamentu.

Jakým způsobem ovlivňuje Rusko život na Ukrajině? Je reálné, aby se Ukrajina stala součástí Evropské unie? Zaznamenal od představitelů Ukrajiny nějakou reakci na to, že českého prezidenta Miloše Zemana nahradí Petr Pavel? I na tyto otázky odpovídá europoslanec Tomáš Zdechovský ve svém pořadu Máte 5 minut.