Že se politici snaží oslovovat své voliče na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, není nic nového. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nyní nově zamířil také na čínskou sociální sít TikTok, která je populární zejména mezi mladými lidmi. Právě těm chce zábavným způsobem vysvětlovat fungování Evropské unie.

S myšlenkou založení profilu na TikToku si prý Zdechovský pohrával už přes rok. Podle europoslance dnes najdeme na této platformě spoustu zajímavých a známých tvůrců, jejichž obsah není pouze o zpívání nebo tancování.

„Jsou na něm mé starší děti, pro které je Instagram už z větší části mrtvé médium. Když jsem se to od nich dozvěděl, tak jsem byl překvapený. Začal jsem se zajímat, proč je baví tato sociální síť a jak vlastně funguje,“ popsal webu yookee.cz první seznámení s čínskou platformou Zdechovský.

Lidovecký místopředseda chce atraktivním a jednoduchým způsobem vysvětlovat a popisovat, jak funguje Evropská unie a některé její instituce. „I když povědomí o EU roste, pořád to není v České republice žádná sláva. Vidím to, když například dělám besedy se studenty na středních školách. Většina ví, že existuje Evropský parlament, ale už nikdo nedokáže říct, co je jeho hlavní činností nebo kolik má poslanců,“ vysvětlil Zdechovský, který své první video vypustil přesně v poledne 1. února.

Na natočení dvou tří videí si čas v kalendáři každý týden najde. „Jedná se o krátká videa, která mají většinou 30 vteřin. Nechceme nudit, ani říkat příliš mnoho informací, abychom uživatele neodradili. Byl bych šťastný, kdyby mi jednou nějaký student řekl, že se základní informace o EU k maturitě naučil z TikToku nějakého Zdechovského. Když už na mobilu tráví mladí tolik času, tak se mohou i něco nového dozvědět,“ dodal europoslanec.

Na TikToku jsou už všichni

Většina světových osobností a firem už na TikToku figuruje. V České republice sociální síť využívá přes 20 procent lidí, mezi mladými do 30 let je jasnou jedničkou. Z českých politiků má profil na síti například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nebo lidovecký poslanec Tom Philipp.

Europoslanec Zdechovský patří k nejaktivnějším politikům na sociálních sítích. Vedle Facebooku, na kterém ho sleduje přes 35 tisíc uživatelů, ho najdete také na Twitteru, Instagramu a LinkedInu, má také vlastní kanál na Youtube.