Vítězem devatenáctého ročníku soutěže Banka roku se stala Česká spořitelna. Odborná porota ocenila zejména její mimořádnou schopnost se přizpůsobit a pružně reagovat. Na druhém místě se umístila MONETA Money Bank, třetí místo získala Air Bank. V kategorii Pojišťovna roku pak bodovala Generali Česká pojišťovna.

„Rok 2020 byl náročný pro všechny, také pro banky a pojišťovny. Práce bankéřů měla vloni i státotvorný rozměr, zejména když pomohli nastavit stabilizační pravidla pro finanční sektor,“ popsal zakladatel soutěže Banka roku Petr Stuchlík.

 

V hlavní kategorii Banka roku zvítězila Česká spořitelna. „Prokázala mimořádnou schopnost se přizpůsobit a pružně reagovat. Důkazem je její úlevový program, ale také ostatní aktivity na bankovním trhu. Porota ocenila její přístup k digitalizaci a otevřenou komunikaci,“ shrnul řídící partner české kanceláře KPMG Radek Halíček.

Banka roku 2020
1. místo Česká spořitelna, a.s.
2. místo MONETA Money Bank, a.s.
3. místo Air Bank a.s.
ZDROJ: Banka roku

Pojišťovnou roku je podle odborné poroty Generali Česká pojišťovna. „Pojišťovnictví je specifický a dlouhodobý byznys. Generali Česká pojišťovna pro řadu Čechů představuje pomyslný symbol oboru. V loňském roce se zvládla pojišťovna nejen přejmenovat, což pro ni rozhodně nebylo jednoduché, ale udělala velký posun v digitalizaci,“ konstatuje generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Filip Duchoň.

Pojišťovna roku 2020
1. místo Generali Česká pojišťovna a.s.
2. místo UNIQA pojišťovna, a.s.
3. místo Allianz pojišťovna, a.s.
ZDROJ: Banka roku

Prvenství v kategorii Hypotéka roku získala Hypoteční banka. Odborná porota se tak rozhodla kvůli vstřícnosti ke klientům a digitalizaci.

Hypotéka roku 2020
1. místo Hypoteční banka, a.s.
2. místo MONETA Money Bank, a.s.
3. místo Česká spořitelna, a.s.
ZDROJ: Banka roku

O vítězích hlavních cen Banka roku a Pojišťovna roku a Hypotéka roku rozhodují zástupci z oblastí byznysu, médií a akademické sféry. Odborná porota pak ještě udělila speciální cenu Mastercard Special Award za největší přínos společnosti v době koronakrize. Tu získal generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, který se zároveň stal Bankéřem roku. Ocenění Pojišťovák roku si pak odnesl generální ředitel a předseda představenstva UNIQA pojišťovny Martin Žáček.

Jako poslední se rozdávalo ocenění v kategorii Banka bez bariér, kde o vítězi rozhodují hendikepovaní občané ve spolupráci s Kontem Bariéry. Vítězem devatenáctého ročníku se stala Československá obchodní banka (ČSOB).

Slavnostní ceremoniál Banka roku se měl podle původního plánu uskutečnit už v listopadu 2020. Z epidemiologických důvodů se nakonec konal ve speciálním online režimu.