Ve věku 90 let zemřel slavný britský herec Sean Connery, který se proslavil zejména rolí legendárního agenta 007 Jamese Bonda. Zprávu o úmrtí oznámila podle televize BBC rodina.

Držitel filmového Oscara zemřel ve spánku 31. října 2020 při pobytu na Bahamách. Podle slov syna slavného herce se Sean Connery již delší dobu necítil dobře, uvedla BBC. 

Connery se zapsal do srdcí fanoušků rolí britského agenta 007, když jako první přenesl slavného Jamese Bonda z předlohy na filmové plátno. Ve službách britské královny se jako Bond pak objevil celkem v sedmi filmech. 

Kariéra známého herce trvala několik desetiletí. V roce 1988 získal Oskara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Neúplatní, ve kterém si zahrál po boku Roberta De Nira, Kevina Costner nebo Andyho Garcii. Mezi jeho ocenění patří také dvě ceny Bafta a tři Zlaté glóby.

Kromě slavných Bondovek si Connery zahrál například ve filmech Indiana Jones a poslední křížová výprava, Vražda v Orient Expresu, Hon na ponorku, Skála, Dračí srdce nebo První rytíř. V červenci roku 2000 ho za celoživotní přínos kultuře povýšila britská královna do šlechtického stavu.