Po dlouhých týdnech boje se zdravotními problémy v pátek zemřel princ Filip, manžel britské královny Alžběty II. Bylo mu úctyhodných 99 let. Smutnou zprávu oznámila královská rodina na svém oficiálním twitterovém účtu. 

Podle Buckinghamského paláce zemřel vévoda z Edinburghu pokojně na zámku Windsor. Už v únoru znepokojily příznivce britské královské rodiny zprávy o hospitalizaci prince Filipa. Dlouhodobě měl například problémy se srdcem nebo zánětlivými onemocněními. Před nedávnem jej z nemocnice propustili, jeho organismus už však zdravotní komplikace nezvládl.

„Její královská výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Filipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila v pátek královská rodina na oficiálním twitterovém účtu. 

Princ Filip se narodil 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. O rok později musela jeho rodina uprchnout z Řecka kvůli konfliktu země z Tureckem. Alžbětu II. si vzal za ženu v roce 1947, o pět let dříve, než se stala britskou královnou. Spolu měli čtyři děti, těšili se také z osmi vnoučat a deseti pravnoučat.