Rodinné zvyky ostatních lidí nás mohou překvapit, někdy dokonce vyděsit. Pokud se jedná o osobní hygienu, často se nestačíme divit, kam až je možné zajít. Například nepoužívání toaletního papíru se zdá v moderní době zcela nepochopitelné. Přesto se najdou tací, u nichž typickou součást toalety nenajdete.

O netradiční postoj k toaletnímu papíru se podělila TikTokerka Channon Roseová. Ta díky svému videu vyvolala velmi vyhrocenou debatu. Žena se totiž pochlubila, že se snaží ochránit životní prostředí tím, že místo standardní hygienické potřeby využívá “rodinný hadřík”.

“Už si nekupuji toaletní papír. Používáme opakovaně kus látky. Někteří lidé si myslí, že je to nechutné,” řekla Channon s tím, že hadřík aplikuje její rodina pouze po použití bidetu na takzvané utření “do sucha”. “Látku házíme do prádla, pereme ji s běžným oblečením,” vysvětlila žena.

“Raději bych si vzala vodu a hadřík než papír. Mám pocit, že to prostě funguje mnohem lépe. Opakovaně použitelný toaletní papír prostě vítězí,“ dodává. Pomůcku na toaletu si prý vyrábí sama. Jen rozstříhá větší kus látky, zapošije okraje a hadřík je hotov.

Překvapeným uživatelům sociálních sítí navíc Channon sdělila, že toaletní papír není jednou věcí, které se v koupelně a na záchodě zbavila. Stejně přistoupila i ke klasickým hygienickým vložkám z obchodu, které vyměnila za ty, jež si vyrobí sama doma. „Miluji je. Všimla jsem si, že mám mnohem méně křečí,” tvrdí žena. „Nevím, jestli je to náhoda, jen se dělím o vlastní zkušenost, ale fungují úžasně. Ušetřím spoustu peněz a je to skvělé pro životní prostředí,” dodává.

Reakce na sociální síti bylo rozporuplné. Pro někoho je několikrát použitelný toaletní papír nechutnou záležitostí, jiní zase kvitují šetření životního prostředí.

Podle odborníků ovšem existují i možnosti, jak ušetřit přírodu a přesto stále používat klasický toaletní papír. Stačí se v obchodě podívat po výrobku z neběleného a nebarveného sběrového papíru. Jsou označeny ekoznačkou, kterou uděluje stát. Ta navíc zaručuje i nízkou spotřebu energie při výrobě, nebezpečné nejsou ani emise, které při výrobě vznikají.